Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı
  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Blog Ara


  Blog arama......

  Çocuk Koltuğu Rehberİ

  Daha güvenli ve daha konforlu bir yolculuk elbetteki şoförün olduğu kadar diğer yolcuların hatta çocuk yolcuların da hakkı. Yeni Avrupa Birliği kanunlarına göre 150 cm. ve 36 kg.'dan kısa ve hafif olan çocukların yolculuk sırasında çocuk koltuğunda oturmaları gerekmektedir. Aşağıda hangi yaşta veya boyda çocukların hangi tip koltuklarda oturmaları gerektiğini sizler için özetledik. Eğer çocuğunuzun yükselticiyle mi yoksa çocuk koltuğuyla mı yolculuk etmesi konusunda kararsızsanız yazımızı okumaya devam edin!

  Arkaya dönük bebek koltuğu
  Ağırlık: 13 kg'a kadar olan bebekler için.
  Yaş: Yaklaşık 12-15 ay

  Arkaya dönük bebek koltukları; bebeklerin boyun, ense, sırt ve kaburga bölgelerini öne dönük koltuklara kıyasla daha iyi korumaktadır. Eğer çocuğunuzun başı koltuk boyunu geçiyorsa öne dönük çocuk koltuğu almanız daha sağlıklı ve doğru olacaktır.

  Dikkat: Arkaya dönük bebek koltuklarını hava yastıklı araçlarda ön koltuğa koymamalısınız!

  Öne dönük çocuk koltuğu
  Ağırlık: 9-18 kg
  Yaş: Yaklaşık 9 ay-4 yaş

  Eğer çocuğunuz arkaya dönük bebek koltuğuna büyük geliyorsa artık öne dönük çocuk koltuğu kullanmanız gerekmektedir.

  Yükselticilı çocuk koltuğu
  Ağırlık: 15-25 kg
  Yaş: Yaklaşık 4-6 yaş

  Yükseltici
  Ağırlık: 22-36 kg
  Yaş: Yaklaşık 6-12 yaş

  Yükseltici parça, çocuk koltuğunun yalnızca taban kısmından oluşmaktadır. Çocuk koltuğunun üst kısmı emniyet kemeri ile korunmaktadır. Emniyet kemeri yükseklik ayarı çocuk boyuna uygun şekilde yapılmalıdır. 17 yaş altı yolcuların koltuk kurallarına uygun seyahat etmeleri sürücü sorumluluğundadır. İnternet sitemizden araç rezervasyonu yaparken çocuğunuza uygun bebek koltuğu, çocuk koltuğu veya yükseltici sipariş edebilirsiniz. Dilerseniz bu ek donanımların siparişini telefonla müşteri temsilcilerimizi arayarak da yapabilirsiniz.

  Müşteri temsilcilerimizi arayarak araç kullanacağınız ülkenin çocuk koltuğu kanunlarını ve detaylarını öğrenebilirsiniz. 0850 390 28 67 nolu telefonla kiralamanızla ilgili tüm bilgileri edinebilirsiniz. İyi sürüşler dileriz!