Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı
  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Blog Ara


  Blog arama......

  Yanlış Yakıt Dolumu Hakkında

  Yapılan araştırmalara göre kiralama sırasında yaşanan en büyük sıkıntılardan birisi de yanlış yakıt dolumu. Türkiye'de neredeyse her akaryakıt istasyonunda yakıt dolumu görevliler tarafından yapılırken Avrupa ülkelerinde herkes kendi aracının yakıt dolumunu kendisi yapmaktadır. Bu nedenle alışık olmayan müşterilerimiz dizel bir araca benzin veya tam tersi olan bir pompayla dolum yaparak araçta hasara neden olmaktadır.

  Yakıt dolumu ile ilgili yapılan sık yanlışlar

  En sık yapılan hata dizel araca benzin veya benzinli araca dizel yakıt doldurulmasıdır. Kendi aracınızda alışık olduğunuz yakıt tipi veya bir anlık dikkatsizlik.. Bunun nedeni farklı olabilir ancak sonuç daima araca farkında olmadan zarar vermek ve ek ücretlere neden olmaktadır. Türkiye'den Avrupa'ya giden ve araç kiralayan birçok sürücü yakıt dolumu konusunda ilk seferinde zorluk yaşamaktadır. Pompanın nasıl kullanılması gerektiği, ücret ödeme konusu ve muhtemel yabancı dil eksikliği. Tüm bunlar biraraya geldiğinde stres kaynaklı hata yapmanız muhtemeldir ve farkında olmadan yanlış pompaya yönelebilirsiniz.

  Yanlış yakıt doldurulursa araca ne olur?

  Dizel bir araca benzin doldurmanız durumunda, doldurulan yakıt az dahi olsa büyük sorunlara yol açmanız kesin bir durumdur. Bunun nedeni ateşleme sisteminin farklı olması ve benzinin yağlama içermemesidir. Yağlama içermemesine karşın çözücü bir görevi de olması diğer hasarlarında peşinden gelmesine neden olur. Tam aksi durumda yani benzinli bir araca dizel yakıt doldurulması durumunda yüksek basınçlı yakıt püskürtme pompaları benzinin çözücü ve yağsız içeriği nedeniyle kısa sürede büyük hasar görecektir. Yakıt miktarının az olması da hasar için yeterlidir.

  Yanlış yakıt doldurduğunuzu mu farkettiniz?

  Böyle bir durumda kesinlikle aracının kontağını çevirmeyin. Yeni jenerasyon start düğmeli araçlarda da kesinlikle aküyü çalıştırır moda getirmeyin. Çünkü araç elektrik aldığı anda harekete hazırlanmak için yakıtı içeri çekecektir. Eğer yanlış yakıt doldurduğunuzu hareket halinde farkederseniz, aracı hemen güvenli bir noktada durdurun ve motorunu kapatın.

  Aracın çalıştırılmaması gerektiğinden çekiciyi arayın ve aracı en yakın tamir alanına taşıyın. Dizel araca benzin doldurmanıza rağmen aracı hiç çalıştırmadıysanız muhtemelen yalnızca depo temizliği yeterli olacaktır. Fakat araç çalıştıysa ve motor yanlış yakıtı çektiyse muhtemelen aracın birçok parçası değişmek durumunda kalacaktır.

  Yanlış yakıt dolumunu engellemek için tavsiye edilen önlemler

  • Aracın kayıtlı sürücüsü olarak aracın hangi tip yakıt ile çalıştığını bilmek tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Bu nedenle eğer emin olmak istiyorsanız aracı teslim alırken kiralama şirketi görevlilerine sorunuz ve sözleşmenizdeki yakıt tipiyle karşılaştırınız.
  • Aracın anahtarını alıp aracın yanına gittiğinizde ise yakıt kapağını açın ve kapakta yazan yakıt tipini dikkate alın. Yine birçok kiralama şirketi hatırlatma olarak araç anahtarına not düşmektedir. Bu şekilde yanlış yakıt dolum riskini en aza indirebilirsiniz.
  • Aracı teslim alırken mutlaka sigorta sözleşmenize göz atın. Birçok kiralama şirketi hatalı eylemler neticesinde oluşan hasarları karşılamamaktadır.

  Aracınızın yakıt tipi, kiralama ülkesindeki yakıt kuralları, dolum bilgileri gibi birçok konuda desteğe ihtiyaç duymanız durumunda Auto Europe müşteri temsilcilerini arayabilirsiniz. Auto Europe'a e-posta ile de ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi sürüşler dileriz!