Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı

  KANADA'DA UYGUN OTO KİRALAMA

  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Kanada’da Araç Kiralama Auto Europe kalitesiyle

  Dünya çapında 180 ülkede ve 24,000 noktada en uygun fiyatlara araç kiralama imkanı sunan Auto Europe ile Kanada'da da en uygun fiyatlara üstelik en ünlü ve kaliteli kiralama şirketleri ile aracınızı kiralayabilirsiniz. Kanada'da araç kiralama ile seyahatinize birden fazla şehir ve hatta ülke ekleyebilirsiniz. Auto Europe promosyonları ve fırsatları ile büyük indirimlerden yararlanabilirsiniz. Dünyanın en ünlü ve kaliteli araç kiralama şirketlerinin en özel fiyatları için yukarıda bulunan arama motorumuzu kullanmanız yeterlidir. Auto Europe'un birbirinden avantajlı fırsatları için buraya tıklayınız.

  Kiralık aracınız ile Kanada’yı keşfedin!

  Tatilinize olabildiğince mükemmel başlayabilmeniz için, tüm ülkede üzerinde çeşitli istasyonlarda kiralık aracınızı teslim alabilirsiniz. 10 eyaletten oluşan, kıyı şeridinin 7800 kilometre üzerinde olan devhasa ülke Kanada, tüm tatilcilere hitap etmektedir. Nova Scotia kıyısında ister kano ya da British Columbia'da görkemli Rocky Dağlarında yürüyüş olsun, Kanada'da kiralık aracınız ile özgürce bu büyük ülkenin çarpıcı doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. Sizi daha çok kültür ve eğlence mi ilgilendiriyor? O halde Kanada tam size göre bir ülke! Kanada'nın çoğu şehri eğlenceleri ile ünlüdür. Bu nedenle Montreal caddelerinde sürekli eğlenebilirsiniz. Jazz festivallerinden bira üretim sanatları festivallerine kadar birçok festivale katılabilirsiniz. Vancouver ise ülkedeki en büyük Çin yeni yıl festivali ile ünlüdür. Ayrıca sanat, yazar ve şairlerin festivallerini de unutmamak gerekir.

  Hem kültürel hem de görsel anlamda farklı bir tatil imkanı sunan Kanada, ABD'ye yakın oluşuyla da avantajlı bir konuma sahip. Kanada'da araç kiralama rezervasyonunuz sırasında araç ile ABD'ye geçiş talebinizi bildirebilir ve seyahatinize bir ülke daha ekleyebilirsiniz.

  Trafik Kuralları ve Akaryakıt

  Kanada kıyıdan kıyıya uzanan Trans Canada Highway dahil olmak üzere bakımlı bir karayolu ağına sahiptir. Kötü hava koşullarında, yolların durumu hakkında seyahat öncesinde düzenli olarak bilgi alınmalıdır. En basit ve güncel yol internet üzerinden bir hava durumu web sitesi üzerinden bilgi edinmenizdir. Kanada'da araç kullanımı hakkında işinize yarayabilecek ipuçlarını sizin için derledik.

  Kanada’da yasalara göre serbest olan promil sınırı 0,0 - 0,8 promil arasındadır ve eyaletlere göre değişebilmektedir. Belirtilen sınırların aşılması halinde, alkol ya da uyuşturucu madde altında araç kullanma suçundan işlem yapılmaktadır. Trafik kontrolü sırasında alkol ölçüm aletini kullanmayı red eden sürücüler alkol kullanmıştır olarak varsayılarak ceza işlemi yapılacaktır. Son 10 yıl içersinde aynı sorunlarla karşılaşmış olan sürücülerin, ülkeye girişleri yasaklanabilmektedir. Alkollü içecekleri aracında bulunduran kiracıların, bunları araç bagajına yerleştirmeleri tavsiye edilmektedir.

  Seyahatiniz boyunca yerel kurallar ve prosedürler ile ilgili ihtiyacınız olan bilgilere websitemiz üzerinden ulaşabilir veya Auto Europe destek hattıyla görüşebilirsiniz.

  Benzin

  Çoğu şehirde yakıt litre olarak satılmaktadır. Genel olarak yakıt ücretlerini pompanın yanında bulunan ödeme istasyonlarında ATM kartlarınızla ödeyebilirsiniz. Türkiye’ye göre yakıt ücretleri burada biraz daha düşüktür.

  • Kanada’da trafik sağdan akmaktadır.
  • Çoğu eyalette direksiyon başında, araç hareket halindeyken telefon ile görüşme yapmak kesinlikle yasaktır.
  • Radar detektörlerinin araç içersinde bulundurulması yasaktır.
  • Araç hareket halindeyken, sürücü ve tüm yolcuların emniyet kemerlerini takmaları zorunludur.
  • 12 yaş altındaki çocukların sadece aracın arka koltuklarında seyahat edebilmektedir.
  • 36 kg ve 145 cm altında olan çocukların ya da 8 yaşından altında olan çocukların yaşlarına uygun çocuk koltukları ile sadece arka koltuklarda seyahat etmeleri zorunludur
  • Motorsiklet sürücülerinin kask kullanmadan trafiğe çıkmaları kesinlikle yasaktır.

  Otoyol Ücretleri

  Kanada’da otoyollar genel olarak ücretsizdir. Toronto’nun kuzeyinden geçen Ontario’da bulunan Highway 407/ETR istisnai bir durumdur, ve ücretlidir. Otoyol kullanım ücreti araç plakasına ya da araç içersinde bulunuyorsa otoyol geçiş cihazı üzerinden faturalandırılacaktır. Bu otoyolu kullanmak isteyen kiracıların, seyahat başlangıcından önce otoyol kullanım şartlarına bakmaları tavsiye edilmektedir.

  Yaş Sınırlaması

  Oto kiralama yaşı eyaletlere göre değişiklik gösterebilmektedir. 16 yaşında araç kullanma öğrenilebilmekte olup, 17 yaşından itibaren ise araç kullanılabilmektedir. Araç kiralayabilmek için minimum 21 - 25 yaş arasında olunması gerekmektedir. Çoğu oto kiralama şirketi minimum 25 yaş sınırını koymuştur. 25 yaş altında olan kiracıların/sürücülerin ek olarak genç sürücü hizmet bedeli ödemeleri gerekebilmektedir. Tüm kurallar eyaletlere göre değişiklikler gösterebilmektedir.

  Döviz Kuru

  ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda’da olduğu gibi Kanada’da Dolar ve Centler ile ödemeler gerçekleştirilebilmektedir. Madeni paralar : 1 Dolar (Loonie), 2 Dolar (Toonie), 1, 5, 10, 25 Cent. Kağıt paralar ise çeşitli değerlerde bulunmaktadır.

  Saat Farkı

  Çok geniş bir alana sahip olan Kanada, dünya üzerinde bulunan 24 zaman diliminden 6'sında yer almaktadır. Doğudan batıya şu şekilde sıralanmaktadırlar:

  • Newfoundland Time (Neupfundland ve Labrador): Türkiye ile -4.5 saat
  • Atlantic Time (Nova Scotia, New Brunswick ve Prince Edward Island): Türkiye ile -5 saat
  • Eastern Time (Ontario, Quebec):Türkiye ile -6 saat
  • Central Time (Saskatchewan, Manitoba, Ontario):Türkiye ile -7 saat
  • Mountain Time (Alberta, Nordwest-Territorien, Nunavut):Türkiye ile -8 saat
  • Pacific Time (Yukon, British Columbia):Türkiye ile -9 saat
  • Lütfen, eyaletlerin birden fazla zaman diliminde yer alabileceğini unutmayınız!

  Fransızca'nın anadil olarak kullanıldığı Quebec ve New Brunswick, 24 saatlik sistemi uygulamaktadır.

  Saskatchewan istisnası ile Kanada'da yaz saati uygulanmaktadır. Mart ayının ikinci Pazar günü başlar, Kasım ayının ilk Pazar günü sona ermektedir.

  Sözlük

  Kanada'da İngilizce ağırlıklı olarak kullanılsa da, kanadalıların çeyreğinden fazlası 2 dillidir; örneğin Montreal, Ottawa ya da Quebec gibi.

  Rica ederim - De rien
  Lütfen - S'il vous plaît
  Evet - Oui
  Hayır - Non
  Özür dilerim - Excusez-moi
  Affedersiniz - Pardon
  Özür dilerim! - Excusez-moi!
  Anlamıyorum - Je ne comprends pas
  Fransızca konuşmayı bilmiyorum - Je ne parle pas français
  İngilizce konuşabiliyor musunuz? - Parlez-vous anglais?
  Lütfen biraz yavaş konuşabilir misiniz? - Pourriez-vous parler plus lentement, s´il vous plaît?
  Lütfen tekrar edebilir misiniz? - Pourriez-vous répéter, s´il vous plaît?
  Adınız nedir? - Comment vous appelez-vous?
  Nasılsınız? - Comment allez-vous?
  Bunun fiyatı ne kadar? - Combien ça coûte?
  Burada internete bağlanabilir miyim? - Puis-je me connecter à l´Internet?
  Bana yardımcı olabilir misiniz? - Pouvez-vous m´aider, s´il vous plaît?
  Tuvalet nerede acaba? - Où sont les toilettes?
  ... nerede? - Où se trouve... / Où est...?
  ... bulamıyorum - Je ne peux pas trouver...
  Yolumu şaşırdım - Je suis perdu Pouvez-vous m'aider?
  İmdat! - Aidez-moi! Au secours!

  Lütfen Kanada'da konuşulan Fransızca'nın bölgeye ait şivelerle konuşulduğunu unutmayınız.

  Elektrik

  Kanada'da şebeke gerilimi 120 Volt/60Hz'dir ve Türkiye ile uyumlu değildir. Bu nedenle dönüştürücüye ihtiyaç duyulmaktadır.

  Vize & Büyükelçilik

  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kanada’ya seyahat edebilmeleri için vizeye ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle seyahat planlamanıza vize başvurunuzu da eklemeyi unutmayınız. Daha detaylı bilgilere aşağıda belirtilen kurum üzerinden edinebilirsiniz. Kanada seyahatiniz sırasında karşılaşabileceğiniz acil durumlarda ise aşağıda belirtilen Ottava Büyükelçiliğimiz ile iletişime geçerek bulunduğunuz bölgenin Başkonsolosluğu iletişim bilgilerini temin edebilirsiniz:

  VFS GLOBAL İstanbul
  Adres: Cumhuriyet Cad. Kök Apt. No: 193 34380 Harbiye/ISTANBUL
  Telefon: +90 212 373 58 07
  E-Posta: info.canadatrank@vfshelpline.com
  Website: VFS GLOBAL İSTANBUL

  VFS GLOBAL Ankara
  Adres: Atatürk Bulvarı No/154 Kavaklıdere Çankaya – Ankara
  Telefon: +90 212 373 58 07
  E-Posta: info.canadatrank@vfshelpline.com
  Website: VFS GLOBAL ANKARA

  T.C. OTTAVA BÜYÜKELÇİLİĞİ
  Adres: 197 Wurtemburg Street, Ottawa, Ontario K1N 8L9, Canada
  Telefon: +1 (613) 244 24 70
  Faks: +1 (613) 789 34 42, Konsolosluk Şubesi Faksı: + 1 (613) 244 24 91
  E-Posta: embassy.ottawa@mfa.gov.tr
  Website: T.C. OTTAVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

  Faydalı Linkler

  Kanada Seyahat Bilgisi