Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı

  ABD'DE UYGUN OTO KİRALAMA

  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  ABD'de Araç Kiralama Auto Europe kalitesiyle

  Auto Europe, 180 ülkede 24.000 istasyonda kiralık araç sunan, uluslararası oto kiralama aracı kurumudur. Uluslararası ve yerel oto kiralama şirketleri ile olan iş ortaklığı sayesinde, müşterilerine uygun fiyatlara kiralık araç hizmeti sunabilmektedir. Auto Europe ile ABD’de araç kiralama rezervasyonunuzu yaklaşık olarak 1000 kiralama istasyonunda gerçekleştirebilirsiniz. Rezervasyonunuzu gerçekleştirirken Gold Rate paketlerinden de faydalanabileceğinizi unutmayınız. Aracınızı havalimanı, tren istasyonu ya da şehir merkezi istasyonlarında teslim alabilirsiniz. ABD seyahatiniz için ekonomi araç grubundan, daha geniş orta sınıf ve hatta lüks spor araçlara kadar uzanan geniş araç seçeneklerinden size en uygun olanını bulabilirsiniz.

  Trafik Kuralları ve Akaryakıt Dolumu

  • ABD’de trafik çoğu ülke de olduğu gibi sağdan akmaktadır.
  • Emniyet kemerlerinin kullanılması çoğu eyalette zorunludur. Emniyet kemerini kullanmamanız halinde trafik polisi tarafından durdurulup, yüksek para cezaları ödemeniz gerekebilir.
  • Direksiyon başında cep telefonu ile görüşme yapmak yasaktır.
  • Akaryakıt istasyonları genel olarak 06:00 - 22:00 saatleri arasında açıktır. 24 saat açık olan akaryakıt istasyonları da bulunabilmektedir.
  • Aracı kullanan kişi sürücü belgesini ve araç ruhsatını yanında bulundurması zorunludur.
  • ABD’de araç kiralama işlemi sonrası araç alımında sürücülerin, uluslararası sürücü belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir.
  • Alkol sınırı eyaletler arasında değişiklikler gösterdiğinden ve alkollü araç kullanımları için ağır cezai yaptırımları uygulandığından, alkol tüketiminden sonra araç kullanılmamasını tavsiye ederiz.

  Yaş Sınırlaması

  Çoğu eyalette araç kiralamak isteyen kiracıların en az 21 yaşında olması gerekmektedir. Birçok kiralama şirketi 25 yaş altında olan sürücülerden genç sürücü hizmet bedeli tahsil etmektedir. Araç rezervasyonu sırasında ürün bilgisi üzerinden, seçmiş olduğunuz oto kiralama şirketinin bu bedeli talep edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

  Otoyol Ücretleri

  Tollways ve turnpikes olarak adlandırılan, ABD’deki otoyolların çoğu ücretlidir. Kullanım ücretlerini nakit para ile gişelerde bulunan görevlilere ya da ödeme noktalarına gerçekleştirebilirsiniz. Geçiş ücretlerini otomatik olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Fakat her eyaletin yasaları ve yönetmelikleri farklı olduğundan, seyahat edeceğiniz rotanızdaki otoyol geçiş ücretleri hakkında ön bilgi edinmenizi tavsiye ederiz.

  Para Birimi

  Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimi Amerikan Doları’dır. Diğer para birimleri ile ödemeler gerçekleştirilememektedir, fakat banka ve döviz bürolarından döviz karşılığında Dolar temin edebilirsiniz. Havalimanlarında ve şehir merkezlerinde bulunan ATM’lerden Visa, Mastercard, American Express gibi kredi kartları ile para çekilebilmektedir. Seyahatinize başlamadan önce, kredi kartı kurumunuz ya da bankanız ile iletişime geçerek, kartınızın yurt dışı kullanımına açık olduğunu ve olası yurt dışı kullanım ücretlerini kontrol ediniz.

  Saat Farkı

  Amerika Birleşik Devletleri dokuz zaman dilimine ayrılmıştır. Dört büyük zaman dilimini şöyle sıralayabiliriz:

  • Doğu Standart Zaman Dilimi: Bu zaman dilimini kullanan eyaletler ve şehirler Türkiye’den 7 saat geridedir (UTC -5). Connecticut, District of Columbia, Delaware, Florida, Georgia, Indiana, Kentucky (Doğu), Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, New Hampshire, New Jersey, New York, Kuzey Carolina, Ohio, Pennsylvania, Rhode Island, Güney Carolina, Tennessee (Doğu), Vermont, Virginia ve Batı Virginia bu zaman diliminde yer almaktadır.
  • Merkezi Standart Zaman Dilimi: Bu zaman dilimini kullanan eyaletler ve şehirler Türkiye’den 8 saat geridedir (UTC -6). Alabama, Arkansas, Florida (Batı), Illinois, Indiana (Güneybatı/Kuzeybatı), Iowa, Kansas, Kentucky (Batı), Louisiana, Michigan (Batı), Minnesota, Mississippi, Missouri, Nebraska, Kuzey Dakota, Oklahoma, Güney Dakota (Doğu), Tennessee (Batı), Texas ve Wisconsin bu zaman dilimnde yer almaktadır.
  • Sıradağlar Standart Zaman Dilimi: Bu zaman dilimini kullanan eyaletler ve şehirler Türkiye’den 9 saat geridedir (UTC -7). Arizona, Arizona (Navajo), Colorado, Idaho (Güney), Kansas (Batı), Montana, Nebraska (Batı), New Mexico, Kuzey Dakota (Batı), Oregon (Doğu), Güney Dakota (Batı), Texas (Batı), Utah ve Wyoming bu zaman dilimnde yer almaktadır.
  • Pasifik Standart Zaman Dilimi: Bu zaman dilimini kullanan eyaletler Türkiye’den 10 saat geridedir (UTC -8). California, Idaho (Kuzey), Nevada, Oregon ve Washington eyaletleri bu zaman diliminde yer almaktadır.

  Sözlük

  Merhaba - Hello
  En yakın hastane nerede? - Where is the closest hospital?
  En yakın ATM nerede? - Where is the closest ATM machine?
  [konum] nerede? - Where is [location]?
  Kredi kartı ile ödeyebilir miyim? - Can I pay by credit card?
  Bankamatik kartı ile ödeyebilir miyim? - Can I pay by debit card?
  Bunun fiyatı ne kadar? - How much does this cost?
  Teşekkür ederim - Thank you
  Oto kiralama - Car rental
  İştirak payı - Deductible
  Konfirmasyon - Confirmation
  Benzin - Gas
  Araba bagajı - Trunk

  Miami ya da San Diego gibi şehirlerde İngilizce’nin yanı sıra İspanyolca’da kullanılmaktadır. Bu nedenle sizin için ufak bir İpanyolca sözlük hazırladık.

  Merhaba - Hola
  Günaydın - Buenos días
  İyi günler - Buenos días
  İyi akşamlar - Buenas tardes
  En yakın polis karakolu nerede? - ¿Dónde está la comisaría de policía más cercana?
  En yakın hastane nerede? - ¿Dónde está el hospital más cercano?
  En yakın ATM nerede? - ¿Dónde hay un cajero automático?
  [konum] nerede? - ¿Dónde está [location]?
  Kredi kartı ile ödeyebilir miyim? - ¿Puedo pagar con tarjeta de crédito?
  Bankamatik kartı ile ödeyebilir miyim? - ¿Puedo pagar con tarjeta de débito?
  Bunun fiyatı ne kadar? - ¿Cuánto cuesta?
  Teşekkür ederim - Gracias
  Para üstü kalsın - Quédese con el cambio

  Elektrik

  Amerika Birleşik Devletleri'nde şebeke gerilimi 120 volttur. Prizler Türkiye’de kullanılan fişler ile uyumlu değildir. Genellikle A ve B tip prizler kullanıldığından, elektronik cihazların kullanılabilmesi için kesinlikle dönüştürücüye ihtiyaç duyulmaktadır. Havalimanlarında, süper marketler ve hatta akaryakıt istasyonlarında bu dönüştürücüleri temin etmek mümkün.

  Vize & Büyükelçilik

  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Amerika Birleşik Devletleri seyahatlerinde vizeye tabidir. Gerekli vize işlemleri için, aşağıda belirtilen A.B.D. Ankara Büyükelçiliği ile iletişime geçiniz. A.B.D. seyahatiniz sırasında karşılaşabileceğiniz acil durumlarda ise aşağıda belirtilen Vaşington Büyükelçiliğimiz ile iletişime geçerek bulunduğunuz bölgenin Başkonsolosluğu iletişim bilgilerini temin edebilirsiniz:

  Ankara ABD Büyükelçiliği
  Adres: Atatürk Bulvarı 110, Kavaklıdere, 06100 Ankara - Türkiye
  Telefon: +90 312 455 5555
  Faks: +90 312 467 0019
  E-Posta: webmasterankara@state.gov
  Website: Ankara ABD Büyükelçiliği

  T.C Washington Büyükelçiliği
  Adres: 2525 Massachusetts Avenue, N.W. Washington, D.C. 20008
  Telefon: +1 202 612 67 00, +1 202 612 67 01
  Faks: +1 202 612 67 44
  E-Posta: embassy.washingtondc@mfa.gov.tr
  Website: T.C Washington Büyükelçiliği