Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı

  NEW YORK'TA UYGUN OTO KİRALAMA

  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  New York'ta Araç Kiralama ile Amerikan Rüyası

  ABD'nin ve dünyanın en önemli şehirlerinden biri olan New York, hareketli bir tatil için en doğru tercihlerden biri olabilir. Gündüz olduğu kadar gece hayatı da oldukça renkli olan New York'a kesinlikle en az 4 gün ayırmanız gerekir. Farklı şehir planı, Central Park'ı, gökdelenleri, köprüleri ve hareketli merkezi ile keyifli bir şehir burası. Amerikan rüyası ve hayaller şehri gibi birçok şekilde anılan New York beş bölümden oluşmaktadır. Kendi merkezi olduğu kadar çevresinde de çokça gezilcek yer bulunan New York'ta araç kiralama ile gezinizi konforlu ve çok çeşitli geçirebilirsiniz. Arabanın verdiği özgürlük ile dilediğiniz yere dilediğiniz saatte gidebilir ve kendi gezi rotanızı kendiniz çizebilirsiniz. Dilerseniz New York veya herhangi bir ABD şehrinde lüks araç kiralayabilir ve hayaller ülkesini hayallere sığmayacak bir araçla turlayabilirsiniz. Seçim sizin!

  New York ABD'nin doğusunda, Atlas okyanusunun kenarında bulunmaktadır. Herkesin gitmediği ama neredeyse herkesin hakkında bir fikri olan bu şehir filmlerden çok taınıdık. Birçok Hollywood filminin geçtiği şehir olan New York yaşantısıyla da ilgi çekici. Alışveriş olanakları, dünyanın dört bir yanından gelen ve yerlisi olan halkı, gecesi-gündüzü sizi etkilemeye yetecektir. Ünlü gökdelenlerinden bahsetmeden olmaz tabi; simgesi olan Empire State binası, Madame Tussauds müzesi ve tabi ki Özgürlük Anıtı.. Hadi gelin New York'u birlikte keşfedelim!

  New York Trafiği Hakkında

  Dünyanın en yoğun trafiklerinden birine sahip New York'ta kısa mesafeler kesinlikle yürünmeli desek abartmış olmayız. Yoğun nüfusu ve sıkışık caddeleri nedeniyle trafiği günün büyük bir bölümünde yoğun geçiren şehir merkezini bir kenara bırakırsak, otoyolları geniş olan ABD'de ulaşım çok da zor değil. Avrupa'ya kıyasla daha çok şeritlere sahip otoyollar ile şehirler arası ulaşım oldukça rahat diyebiliriz. Daha çok şeritten anlaşılması gereken 5-6 şeritli yollar. Dolayısıyla yalnızca bir şehir gezmekle yetinmek istemeyenler için New York'ta araç kiralama ile rahatça mesafe katedebilirsiniz.

  New York merkezde dikkat etmeniz gereken bazı hususların altını çizmek gerekirse, sıkışık caddelerinde çift park etmiş veya duraklamış araçlara toleransın sıfır olduğunu düşünebilirsiniz. Başında sürücüsü olmayan ve çiftli park eden araçların derhal çekildiğini unutmayınız. Ayrıca şehirler arası yollarda da hız sınırlarına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Trafik cezalarının oldukça yüksek olduğu ABD'de bu konuda sorun yaşamak istemeyeceğinizden eminiz.

  New York'ta Kiralık Aracımı Nereye Park Edebilirim?

  Araç sayısı yüksek olan New York'ta aracınızı parketmek için park yeri aramasını akıllı telefonunuz üzerinden yapmanızı tavsiye ederiz. Yoğun trafik nedeniyle otoparkların da kısa sürede dolup boşaldığı şehir merkezinde bu şekilde en kısa sürede müsait olduğunu bildiğiniz otoparka yönelebilirsiniz. Aşağıda sizler için New York'ta bazı otopark alternatifleri sıraladık:

  • Quik Park: 1 New York Plz 'de olan bu kapalı otoparka aracınızı 24 saate kadar bırakabilirsiniz. Manhattan'ın güneyinde bulunan Quik Park özellikle merkeze yürüme mesafesinde olduğu için yer şansı en yüksek olan otopark diyebiliriz.
  • iPark (Imperial) E 14 Garage: Chelsea bölgesinin güneyinde, merkeze daha yakın olan bu kapalı otopark 11 Union Square E'de bulunmaktadır.
  • Icon Parking: 330 E 39. cadde'de bulunan bu otopark da Manhattan bölgesinde. Bölgede bulunan birçok Icon otoparktan biri olan bu otopark bir franchise, bu yüzden birden fazla Icon otopark ile karşılaşmaya hazırlıklı olun.
  • NYC Parking 311: Central Park'a çok yakın olan bu otoparkı özellikle parkı gezerken kullanabilirsiniz. 317 W 50. caddede bulunan otopark da kapalı bir otopark.

  New York'da aracınızı parketmeden önce internet üzerinden bazı otoparkları ve onların güncel fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz. Google üzerinden yapacağınız arama ile birçok alternatif internet sitesi size en yakın otoparkı ve güncel park ücretlerini gösterecektir.

  New York Havalimanları

  Dünyanın hava trafiği en yoğun bölgelerinden biri olan doğu amerikanın belki de en yoğun şehri New York'a hizmet eden üç havalimanı var. Bunlardan JFK Havalimanı, şehrin en yoğun uluslararası uçuş trafiğine sahip olanı. Onunla birlikte Newark Havalimanı da yine daha az olmakla birlikte uluslararası uçuşların gerçekleştiği bir diğer havalimanı. Şehrin daha küçük ve diğerlerine göre daha uzak mesafede bulunan ve özellikle ABD içi uçuşların yükünü çeken bir diğer havalimanı ise LaGuardia Havalimanı. Türkiye'den de direk uçuşların düzenlendiği New York'a neredeyse dünyanın her yerinden ulaşmak mümkün. Aşağıda New York'un üç havalimanıyla ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

  John F. Kennedy Havalimanı (JFK)
  Website: JFK Havalimanı
  Telefon: (718) 244-4444

  Newark Uluslararası Havalimanı (EWR)
  Website: Newark Uluslararası Havalimanı
  Telefon: (973) 961-6000

  LaGuardia Havalimanı (LGA)
  Website: LaGuardia Havalimanı
  Telefon: (718) 533-3400

  New York'ta Yapılması Gerekenler

  Birçok müzeye, mimari yapıya, alışveriş olanaklarına ve restaurantlara sahip New York'a en az 4 gün ayırmanız gerektiğini mutlaka dikkate alın. Alışveriş tutkunlarının bu süreyi daha da uzun tutmasında fayda var. Amerikan rüyası New York'un gezilecek yerlerini gelin birlikte inceleyelim.

  • Times Meydanı: Filmlerden oldukça tanıdık olan bu meydan New York'un kalbi diyebiliriz. Işıltılı ekranlarla dolu meydana her yıl milyonlarca turist akın ediyor. Özellikle yılbaşı kutlamalarının gelenekselleşmiş bir şekilde görkemli olduğu Times Meydanı, New York gezinizin ilk adımı olmalı.

  • Empire State Binası: New York'un simgelerinden olan bu bina inşa edildiği dönemde dünyanın en yüksek gökdeleniydi. Tepesinde bulunan terasından harika bir New York manzarasına merhaba diyebileceğiniz Empire State'e çıkışlar ücretli.

  • Madame Tussauds Müzesi: Dünyaca ünlü yıldızların bal-mumu heyellerinin bulunduğu müzede harika fotoğraflar çekebilirsiniz. 234 W 42. caddede bulunan müzeye girmeden önce sıra beklemek adeta bir gelenek.

  • American Museum Of Natural History: Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, Central Park yakınlarında bulunmaktadır. Birbirine bağlı 25 binadan oluşan müze dünyanın en büyükleri arasında. New York gezinize mutlaka eklemenizi tavsiye edeceğimiz bu müze, birçok bilim insanına da araştırmalarında ev sahipliği yapmış.

  • The Metropolitian Museum Of Art: MET olarak da bilinen müzede orta çağ döneminden bugüne birçok ünlü sanatçının eserlerini görebilirsiniz. Eski doğu, mısır, antik yunan ve roma eserlerini de görebileceğiniz müze New York'un merkezinde, Central Park yakınlarında.

  • Guggenheim Müzesi: Sanat tutkunlarının bir diğer durağı da Guggenheim Müzesi. Solomon R. Guggenheim Müzesi binasının mimarisiyle de oldukça ilgi çekici. New York gezinizde uğramanız gereken müzelerden olan bu müzede resim sanatının baş yapıtlarını görebilirsiniz. Farklı bir sergi anlayışı da barındıran müzede eserleri yukarıdan aşağıya rampa inerek izleyeceksiniz.

  • Brooklyn Köprüsü: Kendinizi bir amerikan filminin sahnesinde hisedeceğiniz bir diğer nokta da Brooklyn Köprüsü. New York'a gelen turistlerin en çok tercih edilen noktalarından olan bu köprü fotoğraf çekmek için en ideal noktalardan biri.

  • New York'ta Alış-Veriş: Alışveriş tutkunlarını unutmak olur mu? New York'ta alışveriş olanakları oldukça fazla. Soho ve 5. caddede birbirinden ünlü markaların mağzalarını ve butiklerini bulabilirsiniz.

  • Özgürlük Heykeli (Anıtı): New York'un ve hatta ABD'nin simgelerinden olan bu heykel birçoğumuza çok tanıdık. Bu anıtı görmeden gitmenize imkan yok. Siz gözardı etseniz de bir sokağın bir ucundan o size kendisini mutlaka gösterecektir.

  • Central Park: Manhattan'ın ortasında yemyeşil bir park, bambaşka bir dünya. Koşuya çıkan insanlar, çimlerin üzerinde uzanan çiftler, oynayan çocuklar, bisiklete binenler.. Kendi güzelliği kadar New York'lu insanların da daha bir güzelleştirdiği park dünyanın en bilinen şehir parkı.

  New York'ta Araç Kiralama ile Günlük Turlar

  Toplu taşıma araçlarının kısıtlı saatleri ve sefer sayılarını düşünmek yerine New York'ta oto kiralama ile yalnızca New York'u değil çevrede bulunan gezilecek yerleri de tur planlarınıza ekleyebilirsiniz. Mesafe tanımaksızın yapacağınız gezilerde dilerseniz ek sürücü kaydı yaparak sürüş keyfini paylaşabilirsiniz.

  • Long İsland: New York'a bağlı bir ada olan Long İsland, merkezin doğusunda bulunmakta. Yerleşim yeri olarak da oldukça keyifli bir bölge olması yanısıra harika manzaralara da sahip. Long İsland'ı gezi rotanıza eklemelisiniz.

  • Philadelphia: New York'un güneybatısında yer alan ABD'nin bir diğer şehri Philadelphia'da keyifli saatler geçirebilir ve ABD turunuza araç kiralamanın getirdiği avantaj ile bir şehir daha ekleyebilirsiniz. New York'tan yaklaşık iki saatlik bir araç yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Philadelphia için I-95 S ve I-95 otoyollarını kullanabilirsiniz.

  • Boston: ABD'nin doğu kıyısında bir diğer liman kenti Boston'a New York'tan yaklaşık dört saatlik bir sürüş ile ulaşmak mümkün. Kiralık aracınızla Boston'a ulaşmak için I-90 E otoyolunu kullanmalısınız. Tipik bir amerikan şehri olan Boston'da sahil bölgesinde iyi restaurantlar bulmak mümkün.

  • Wharton State Forest: Wharton Eyalet Ormanı, New York'tan yalnızca bir buçuk saat uzaklıkta. Aracınızla I-95 üzerinden ulaşabileceğiniz bölgede yürüyüşler, kış mevsiminde kayak yapabilir ve temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz. Orman, New Jersey Pinelands ulusal koruma alanı içindedir ve New Jersey eyaletinin en büyük ormanıdır.

  Biraz Tarih Biraz Coğrafya

  ABD'nin ilk başkenti olan New York, özellikle 19. yüzyılda dünya çapında önem kazanmaya başladı. Şehrin merkezinde bulunan Central Park 1857 yılında amerikan peyzaj mimarisinin ilk örneğidir. Şehrin ilk sahibi hollandalılar olması sebebiyle ilk adı New Amsterdam olan şehrin adı; şehrin önce ingilizlere geçmesiyle ve daha sonra ABD'nin kurulmasıyla New York adını almıştır. 20. yüzyılın başlarında özellikle güneyden gelen göç dalgasıyla kalabalıklaşan şehir en büyük felaketini ilk olarak 1911 yılında 1021 kişinin ölümü ile sonuçlanan yangın ve 11 Eylül 2001 yılında meydana gelen terör saldırılarıyla yaşamıştır. Şehrin asıl önem kazanmasına neden olan bir diğer unsur da New York borsası olarak bilinen Wall Street'tir. Şehre ait ve tarihe geçen diğer markalar ise New York Times gazetesi ve Özgürlük Anıtı'dır.

  Farklı bir coğrafi konuma sahip New York, ABD'nin Atlantik kıyısı boyunca uzanır ve Staten İsland, Manhattan yarımadası ve Long İsland olmak üzere iki ada, bir yarımada ve bir anakaradan oluşur. Okyanus kenarında olması iklimini doğrudan etkilemektedir. Yıl boyunca oldukça yüksek yağış oranlarına sahip şehir, kış aylarında zaman zaman sert kart fırtınalarına sahne olmaktadır. Yaz aylarında yüksek nem oranına karşı hazırlıklı olunmalı. Bu dönemde yapılacak ziyaretlerde kiralık aracınızı klimalı olark tercih etmenizi öneririz.

  New York Çevresini en İyi Nasıl Gezebilirim?

  Tatilinze gezeceğiniz noktaları kendiniz belirleyebilir ve dilediğiniz yere dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Auto Europe ile New York'ta da en uygun fiyatlara araç kiralayarak tüm bölgeyi keşfedebilirsiniz. ABD'de yapacağınız kiralamalarda Gold Rate avantajını kiralamanıza mutlaka eklemelisiniz. Gold Rate paketi hakkında detaylı bilgilere buraya tıklayarak ulaşmak mümkün.

  Faydalı Linkler

  New York Turizm Sitesi

  Başa Dön