Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı

  SELANİK'TE UYGUN ARAÇ KİRALAMA

  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Selanik'te Araç Kiralama en avantajlı fiyatlarla

  Yunanca adı Thessaloniki olan Selanik şehri adını Büyük İskenderin kız kardeşinden almıştır ve tarih açısından çok önemli bir yere sahiptir. Yunanistan'ın başkenti olan Atina'dan sonra en büyük şehir olan Selanik Cumhuriyetimizin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu şehir olarak bilinmektedir. Selanik avrupalı modern bir şehirden beklenen herşeyi sunmaktadır: alışveriş imkanı, yerel lezzetler, tarihsel yapıları ve gece hayatı. Selanik'te araç kiralama teslim alımından sonra şehir merkezini bisiklet ile keşfetmek isteyen kiracıların araçlarını kesinlikle şehir merkezinde park etmelerini tavsiye ederiz. Böylece şehir merkezinde bulunan müzelere ve tarihi eserlere daha basit ve hızlıca ulaşabilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilen Beyaz Kule, şehrin başlıca simgelerinden sayılmaktadır ve günümüzde müze olarak ziyarete açıktır. Bizanslılar tarafından inşa edilen şehir surları boyunca bisiklet turu yaparak, Roma dönemine ait Galerius Kemerini ziyaret edebilirsiniz. Tarihi gezintinize bir mola vermek istemeniz halinde, Modiano ya da Bezesteni pazarından ya da Cosmos Shopping Mall'dan alışveriş yapabilirsiniz.

  Trafik ve Otopark

  Auto Europe ile Selanik'te araç kiralama yaparak kesinlikle uygun fiyata, konforlu ve güvenli bir seyahat seçmiş olduğunuzdan şüpheniz olmasın. Toplu ulaşım araçlarının hiçbirinde kendi aracınızdaki konforu bulamayıp, keyfini çıkaramazsınız. Farklı bir ülkede farklı trafik kurallarının olduğunu unutmayınız. Yabancısı olduğunuz yollarda aracınzı daima dikkatli ve yavaş kullanmanızı tavsiye ederiz. Yunanistan'da Türkiye'de olduğu gibi trafik sağdan akmaktadır. Şehir merkezinde araç kullanımı zaman zaman zorlu bir mücadeleyi gerektirebilmektedir. Trafiğin yoğun olduğu zamanlarda zaman kaybı yaşamak istemeyen yerli halk genel olarak araba yerine motorsikletleri tercih etmektedir ve oldukça dikkatsiz kullanmaktadırlar. Lütfen trafik sırasında bu nedenle dikkatinizi asla kaybetmeyiniz ve motorsiklet sürücülerine ek olarak dikkat ediniz. Yerleşim yerleri içersinde 48 km, yerleşim yeri dışında 110 km, otoyollarda ise 120 km hız limitleri uygulanmaktadır. E79 ve E90 otoyolları Selanik'e ulaşım için kullanılan otoyollardır ve ücretlidir.

  Otopark

  Selanik'te ücretsiz otopark neredeyse yok denecek kadar azdır. Genel olarak otoparklarda ücretler saatlik olarak belirlenir ve her saat için 3-4 Euro tahsil edilir ya da günlük olarak 7-8 Euro karşılığında da fiyatlar belirlenebilmektedir. Aracınızı birkaç saat için otoparka bırakmanız halinde günlük tarifelerin seçilmesi daha uygun olacağından tavsiye edilmektedir. Aracınızı paralı bir otoparka bırakmanız halinde kesinlikle bilet almayı unutmayınız. Aksi takdirde Selanik'te kontrollerin sıkça yapıldığından yüksek bedellerde otopark cezası ödenmesi gerekebilmektedir.

  Coğrafi Bilgiler

  Selanik şehri Makedonya bölgesinin merkezinde yer almaktadır ve yaklaşık olarak 17,8 km² alana sahiptir. Nüfusu yaklaşık olarak 950.000 olan Selanik Yunanistan'ın önemli Üniversite, Fuar ve Liman şehirlerindendir. Selanik'te yazlar sıcak ve kuru ortalama 35 °C olarak geçmektedir. Kışları ise tipik Akdeniz iklim bölgesi olduğundan ılık geçmektedir.

  Havalimanı

  Selanik Havalimanı resmi olarak Makedonya Havalimanı olarak bilinmektedir ve ülkenin en önemli havalimanları arasındadır. Selanik'in yaklaşık olarak 10 km güneyindedir.
  Website: www.thessalonikiairport.com
  Telefon: +30 2310 985 000

  Toplu Ulaşım

  Otobüs
  Selanik'te otobüsler O.A.S.Th otobüs işletmecisi tarafından işletilmekte olup, şehir içersinde toplu ulaşım araçları arasındaki en uygun ve güvenilir alternatiftir. Kiralık aracınızı şehir merkezinde ya da konaklayacağınız otelde teslim almanız halinde havalimanından hareket eden ve doğrudan şehir merkezine giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Havalimanı terminal binasının önünde otobüs durakları bulunmaktadır. Otobüs hareket saatlerini işletmecinin web sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Otobüsler gündüz ve gece hizmet vermektedir. Biletler büfelerde daha uygundur, fakat otobüslerde de satın alınabilmektedir. Selanik'te metro ya da tramvay yoktur.

  Feribot
  Agios Konstantinos (4 saat 45 dakika), Alonnisos (2 saat 55 dakika), Glossa (3 saat 30 dakika), Skiathos (3 saat 35 dakika) ve Skopelos Adasına (2 saat 35 dakika) her gün birçok feribot seyahati düzenlenmektedir.

  Tren
  Selanik'te şehir içi ulaşımı otobüslerle sağlanmaktadır. Yunanistan'ın farklı şehirlerine toplu ulaşım araçlarını kullanarak seyahat etmek isteyenler, Sidirodromikós Stathmos Tran Garından hareket eden trenleri kullanarak hedeflerine ulaşabilirler.

  Taksi
  Selanik'te taksiler Türkiye'de olduğu gibi sarı değil mavi renktedir. Taksi ücretleri ortalama olarak kilometre başına 1.12 € ile 1.47 € arasında değişmektedir. Ayrıca 00:00 - 05:00 saatleri arasında gece tarifesi uygulanır ve gündüz tarifesine ek olarak %30 daha eklenir.

  Faydalı Linkler

  Yunanistan Seyahat Bilgisi