Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı
  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Blog Ara


  Blog arama......

  Cenevre Havalİmanı - İsvİçre mİ Fransa mı?

  Bazı müşterilerimizin farkettiği üzere Cenevre Havalimanı arama motorumuzda hem İsviçre hem de Fransa kiralama noktaları listesinde yer almaktadır. Bunun sebebi Cenevre Havalimanı'nın tam olarak Fransa-İsviçre sınırında bulunmasıdır. Aynı zamanda havalimanı içersinde de Fransa ve İsviçre bölümleri bulunmaktadır. Dolayısıyla siz de aracınızı iki tarafta da kiralayabiliyorsunuz. Bu hangi ülkede seyahatinize devam etmek istiyorsanız o ülkede kiralama yapma şansı vermektedir. Bu yazımızda Cenevre Havalimanı ve araç kiralama ile ilgili bazı noktalara dayandık.

  Öncelikle bilinmesi gereken; havalimanının Fransa bölümünde yapılan kiralamaların İsviçre bölümüne kıyasla daha düşük fiyatlı olmasıdır. Bunun nedeni ise İsviçre'deki KDV oranlarının daha yüksek oluşudur. Tabiki daha düşük fiyatlı kiralama yapmak herkesin önceliği olabilir fakat burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

  İsviçre otoyollarında araç kullanabilmek için vignette adı verilen otoban bandrolüne sahip olmanız gerekmektedir. İsviçre tarafında hizmet veren birçok kiralama şirketi araçlarını bu bandrol ile birlikte müşterilerine teslim ederken, Fransa tarafındakilerin çok az bir kısmı bu bandrole sahiptir. Aynı şekilde Fransa'da araç ile yola çıkabilmek için araçta alkolmetre bulundurulması zorunludur. Fransa'da kiralanan araçlarda bu alkolmetre bulunurken İsviçre tarafında kiralananların yalnızca bir kısmında mevcuttur.

  Kiralık araçla dağlık bölgelere veya kayak merkezlerine gidecek olmanız durumunda kış lastikleri bulundurmanız gerekmektedir. İsviçre kısmında yer alan tüm kiralama şirketleri kiralık araçlarını kış aylarında kış lastikleriyle teslim etmektedirler. Bu İsviçre yasalarına göre zorunludur. Genelde kış lastikleri kiralama fiyatına dahildir fakat bazı kiralama şirketleri bunu ek ekipman olarak sınıflandırmaktadır ve araç teslimatı sırasında ücret tahsil etmektedir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgileri internet sayfamız üzerinde araç seçimi ve ödeme bölümünde bulabilirsiniz. Ödeme sonrası size gönderilen voucher belgesi üzerinde de kiralama koşullarında bulabilirsiniz.

  Fransa kısmında kiralanan araçlarda genelde kış lastiği yerine dört mevsim lastikleri bulunmaktadır. Fakat tüm kiralama şirketleri müşterilerinin talebi doğrultusunda kar zinciri sunmaktadır. Fransa'da kış lastiği zorunlu olmadığından kar zincirlerinin bulundurulması özellikle ağır kış şartlarının yaşandığı bazı bölgelerde zorunludur. Bu yüzden özellikle kayak merkezlerine gitme planınız varsa veya kış mevsiminde araç kiralayacaksanız her ihtimali göz önünde bulundurularak kar zinciri alınmasını tavsiye ederiz.

  İpucu: Kiralama sürenize bağlı olarak bazen kar zinciri satın almak, kiralama şirketinden kiralamaktan daha uygun fiyatlı olabilmektedir.

  Fransa tarafında aracınızı teslim aldıktan sonra İsviçre otoyoluna giriş yapmadan yolunuza devam edebilmek için Cenevre'yi geçmeniz gerekmektedir. Bölgeyi ve yolları tanımıyorsanız navigasyon ile bu geçişi yapmanızı öneririz. Aracı nerede alırsanız alın yine o tarafta iade etmeniz gerekmektedir. Örneğin İsviçre tarafında teslim alıp Fransa tarafında iade edilen araçlar için tek yönlü kiralama bedeli uygulanır.

  Umarız bu yazımız yardımcı olmuştur. Kiralamanız nerede olursa olsun tüm sorularınız ile ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sık sorulan sorular bölümümüze de göz atabilir ve merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz. Şimdiden iyi sürüşler dileriz.