Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı
  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Blog Ara


  Blog arama......

  İlk Kez Araç Kiralama - Genç Sürücüler için Bilgiler

  Sürüş dersleri, kurslar, ücretler vs. Artık ehliyet sahibi, mutlu bir insansınız ve arkadaşlarınızla birlikte bir araba kiralamak istiyorsunuz. Yasal olarak araba kullanmanızda bir sakınca olmadığına göre dilerseniz Türkiye'de dilerseniz de yurt dışında araba kiralayabilirsiniz. Genç ve yeni sürücüler için en uygun araçlar genelde mini ve ekonomik kategoridir. Yeni bir sürücü olarak kiralama şirketlerinin belirlediği şartlara uygun olmanız elbette ki çok önemlidir. Auto Europe kiralık araç arama motorunda tüm şirketlerin araç grupları için yaş ve ehliyet süreleriyle ilgili belirlediği şartlar yer almaktadır. Hadi birlikte bakalım!

  Minimum Yaş

  Kiralama şirketleri 18 ile 26 yaş arası sürücüleri genç sürücü olarak nitelemektedir. Tabi her kiralama şirketi bu yaş aralığını farklı tutabilmektedir. Bazılarına göre 18-21 iken bazılarına göre 21-24'tür. Böyle olması durumda 18-21 yaş arası için araç temin edilemediği anlamına gelir. 26 yaşından daha gençseniz, birçok kiralama şirketine göre genç bir sürücüsünüzdür.

  Sürücü Belgesi

  Kiralık aracınızı teslim alırken kendi ülkenizdeyseniz kimlik, yabancı bir ülkedeyseniz pasaport ibraz etmeniz gerekmektedir. Elbette ki konu araç kiralama olduğu için sürücü belgenizi de ibraz etmeniz gerekir. Kiralama şirketleri kendi risklerini en aza indirmek için genelde en az 1 yıllık bir sürücü belgesi talep eder. Kiralamak istediğiniz araç grubuna göre bu 2 yıla da çıkabilir. Bununla ilgili detaylı bilgiyi araç seçim sayfasında detaylı bilgiler ve kiralama koşullarında bulabilirsiniz.

  Kredi Kartı

  Araç kiralamalarda klasik bir uygulama olan depozito alımı bütün kiralama şirketleri tarafından kredi kartı ile yapılmaktadır. Araç teslimatı sırasında sürücü adına olan ve geçerli bir kredi kartı bulundurulması önemlidir. Ödeme kim tarafından ne şekilde yapılmış olursa olsun, depozito sürücünün kredi kartından bloke edilir. Bankamatik yani debit kartlar depozito için kabul edilmemektedir. Çünkü bu gibi kartlarda blokaj mümkün değil. Örneğin eşiniz sizin adınıza bir araç kiraladı ve ödemesini yaptı. Aracın sürücü olarak sizi kaydetti. Bu durumda aracın ödemesini eşiniz yapsa da sizin teslim almanız gerekmektedir ve dolayısıyla depozito için kredi kartı da sizin adınıza olmalıdır. Depozito miktarları ülkeye, kiralama şirketine ve araç grubuna göre farklılık gösterir. Yurt dışında yapılacak kiralamalar öncesi kredi kartınızın yurt dışı kullanımına açık olduğundan emin olunuz. Detaylı bilgiye websitemiz üzerinden ulaşabileceğiniz gibi 0850 390 28 67 nolu müşteri destek hattımızdan da sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

  Genç Sürücü Ücreti

  Kiralama şirketlerine göre genç sürücü yaş grubunda olan tüm sürücülerin kiralama şirketine genç sürücü ücreti ödemeleri gerekmektedir. Her kiralama şirketine göre farklılık gösteren bu ücret kiralama koşullarında yer almaktadır veya toplam kira bedelinin altında belirtilmektedir.

  Ek Sürücü

  Kiralık aracı yalnızca sürücü olarak kayıtlı olan kişi kullanabilir. Fakat bir başka kişinin aracı kullanmak istemesi durumunda o kişiyi belirli bir ücret karşılığında ek sürücü olarak kaydedebilirsiniz. Fakat araç alımı ve iadesi esas sürücü tarafından yapılmalıdır.