Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı
  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Blog Ara


  Blog arama......

  İtalya'da Trafİk - ZTL Bölgesİ Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

  İtalya'ya yapacağınız tatil öncesi ZTL'nin ne olduğunu bilmeniz orada olduğunuz sürece işinize yarayacaktır. Aşağıdaki Auto Europe ZTL rehberinde italyan şehirlerinde yapacağınız sürüşler öncesi bilinmesi gereken detayları sizler için sıraladık. "ZTL nedir? Hangi bölgelere araçla girmemeniz gerekir ve sınırlı bölgelere araçla girmeniz durumunda neler olabilir?" gibi sorulara aşağıda yanıt bulabilirsiniz. İtalya'da araç kiralama artık daha güvenli!

  İtalya'daki Kısıtlı Bölgeler - Sık Sorulan Sorular

  Birçok araç kiralama müşterisinin İtalya'da araç kullanırken trafik cezasına maruz kalmasının en büyük nedenlerinden birisi de ZTL kısıtlamasıdır. Kiralık araç sürücüleri ZTL tabelalarını ve onların ne ifade ettiğini bilmemektedir. Burada Auto Europe ile İtalya'da araç kiralama yaptığınızda kısıtlı bölgeler yani ZTL ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

  ZTL nedir?

  ZTL nin açılımı "Zona a Traffico Limitato" yani kısılı trafik bölgesidir. Bu bölgeler İtalya şehirlerinin merkezinde olup yoğunluk sebebiyle trafiğin kısıtlandığı bölgeler anlamına gelmektedir. Genelde yurt dışından gelenlerin özellikle Pisa, Roma, Floransa ve Milano gibi şehirlerde sıkça ziyaret ettiği bölgeler olduğundan bilinmesi gereken bir detay olarak altını çizebiliriz.

  ZTL bölgesinin nerede olduğunu nasıl farkedebilirim?

  İtalya'da ZTL bölgeleri ve tabelalarıİtalyan şehirlerinin ZTL yani trafiğe kısıtlı bölgelerine giriş ve çıkışlarda daima tabelalarla uyarılar bulunmaktadır. Tabela beyaz arkaplanlı kırmızı bir daire olarak diğer trafik tabela ve işaretleri şeklinde yerleştirilmiştir. Tabela üzerinde Zona a Traffico Limitado yazmaktadır. Tabela üzerinde ayrıca kısıtlama ile ilgili detaylar bulunmaktadır. Örneğin; "07.30 - 19.30" yazısı bu saatler arası bölgenin trafiğe kısıtlı olduğunu belirtmektedir. Bu bölgelerde ayrıca kameralarla izleme de yapılmaktadır. Bu tabelanın bulunduğu bölgeye giriş yapmamanız trafik cezası almamanıza yardımcı olacaktır.

  ZTL bölgesine giren araçlar görüyorum. Ben neden giremiyorum?

  Şehirden şehire göre değişse de ZTL bölgelerine o şehirde yaşayan sürücüler ile toplu taşıma araçları girebilmektedir. Diğer araçların giriş yapması sizin de yapabileceğiniz anlamına gelmemektedir.

  Kaldığım hotel ZTL bölgesinin içindeyse ne yapmalıyım?

  Böyle bir durumda hotel yetkililerine plakanızın kaydı için talepte bulunabilirsiniz. Bu kayıt genelde ücretsiz olarak yapılmakta olup, hotel rezervasyonu öncesi bu durumu onlara bildirmenizde fayda var. Bu kayıt tamamlanmadan aracınızla ZTL bölgesine girmemenizi tavsiye ederiz. Hotelinizin ZTL bölgesinde yer alması ve kaydın tamamlanması durumunda yine de şehrin tüm ZTL bölgelerine girebileceğiniz anlamına gelmemektedir.

  Yanlışlıkla ZTL bölgesine girersem ne olur?

  Trafik cezası uygulanır. Tüm ZTL bölgesi boyunca normal trafik akışının düzeni için kamera ile izleme yapılmaktadır. Bu yüzden ZTL bölgesine her girişinizde ve ilerlemenizde ceza almanız kesin bir durumdur.

  Kayıtsız olarak ZTL bölgesine girersem ne cezası alırım?

  Kayıtsız olarak ZTL bölgesine giriş ve ilerlemenin cezası 80-300 Avro arasında değişmektedir. Miktar ne kadar ilerlediğinize bağlı olarak belirlenmektedir. Buna ek olarak kiralama şirketiyle aranızda yaptığınız anlaşmaya istinaden de trafik ceza ek ücreti ödemeniz muhtemeldir. Ücret ve ZTL ceza bedelini depozito için verdiğiniz kredi kartı bilgileriniz kullanılarak İtalya'daki kiralama şirketi tarafından tahsil edilir.

  İtalya'yı terk ettikten sonra beni ZTL ihlali için nasıl cezalandırabilirler?

  Ceza işlemi araca ve dolayısıyla kira sözleşmesinde bulunan kişi ve adresi üzerine uygulanır. Bunun tahsilatı doğrudan kredi kartı ile yapılır. Bu tahsilatın aksaması durumunda yasal işlem uygulanır.

  Araç teslimatı sırasında beni ZTL ile ilgili kimse uyarmadı, neden?

  Araç ile nereye sürüleceği konusu tamamen müşteri sorumluluğundadır. Bu yüzden bununla ilgili uyarı yapılmamaktadır.

  Neden ZTL uygulaması var? Turistler için anlaşılması zor bir düzenleme değil mi?

  ZTL uygulaması şehir merkezinde trafik yoğunlaşmasını engellemek ve düzeni korumak için yapılan bir uygulamadır. Bu sayede yerli halk turist yoğunluğunun kötü etkilerinden uyak kalabilmektedir. Ayrıca yayalar için de daha fazla temiz hava sağlanmış olmaktadır.

  Ünlü İtalyan Şehirlerinin ZTL Haritası

  Roma ZTL Haritası

  Kısıtlı Sürüş Bölgeleri

  Floransa ZTL Haritası

  Kısıtlı Sürüş Alanları

   

  Milano ZTL Haritası

  Kısıtlı Sürüş Alanları

  Pisa ZTL Haritası

  Kısıtlı Sürüş Alanları

  ZTL Alanları - Sürüş İpuçları

  İtalyan şehirlerinde ZTL alanlarına araçla giriş yapmamaya özen gösteriniz. Navigasyon cihazınızın ZTL alanlarını göstermeme ihtimalini de göz önünde bulundurarak yola devam ediniz.

  Navigasyon cihazları ZTL alanlarını göstermezler çünkü her şehrin ZTL alanlarla ilgili kısıtlamaları farklı olmaktadır. Ve bu kısıtlamalar zaman zaman değiştirilebilmektedir. Trafik işaretlemeleri düzenli olarak güncel tutulurken navigasyon üzerinde aksaklıklar ve güncellik sorunları yaşanabilmektedir. Bu nedenle navigasyon cihazınızın tarif ettiği yola devam ederken farkında olmadan ZTL alanına giriş yapıp trafik ihlaline neden olabilirsiniz.