Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı

  ULUSLARARASI SÜRÜŞ İZİN BELGESİ NEDİR?

  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Kiralık Araç ile Uluslararası Sürüş İzni

  Uluslararası Sürüş İzni nedir ve ne işe yarar?

  Uluslararası sürüş izni bazı ülkelerin kiralık araçlar ile talep ettiği sınır geçiş belgesidir. Bu belge kendi sürücü belgenize ek olarak bulundurulmalıdır. Bu belge ile kendi ülkeniz dışında da araç kullanabilir ve sınır geçişleri yapabilirsiniz. Bu belge üzerinde farklı dillerde açıklamalar da bulunduğu gibi çoğu ülkede geçerlidir ve genelde zorunludur. Uluslararası sürüş izni birçok ülke trafik ekipleri tarafından talep edilmektedir. Fakat yine de tüm yurt seyahatlerinizde araç kiralamanız durumunda yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Bu belge resmi bir belge olup, resmi makamlar tarafından onaylanmaktadır ve kabul görmektedir.

  Hangi Ülkelerde Uluslararası Sürüş Belgesi Bulundurmam Gerekiyor?

  Uluslararası sürüş izin belgesi bulundurulması tüm ülkelerde zorunlu değildir. Türk ehliyetinizin üzerinde ingilizce ibareler bulunması durumunda o ehliyet de muhtemelen AB ülkelerinde geçerlidir. Fakat yine de her ülkenin yasalarının farklı olduğunu göz önünde bulundurarak yerel otoritelere danışılmasında fayda var.

  Uluslararası sürüş ve araç lisans kurumu olan DVLA da kendi ülkeniz dışında araçla sürüş veya sınır geçişi yapacak olmanız durumunda uluslararası sürüş belgenizin olmasını önermektedir. Bazı araç kiralama şirketleri de araç teslimatının mümkün olabilmesi için uluslararası sürüş izninizin bulunmasını istemektedir. Aksi taktirde araç teslimatı gerçekleşmemektedir. Bu nedenle kiralama öncesi veya ödeme sonrası tüm kiralama koşullarını iyi okumanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde uluslararası sürüş izninin gerekli olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

  Bu konuda merak ettikleriniz için veya emin olamamanız durumunda Auto Europe ile iletişime geçebilir ve kiralama yapacağınız ülkede uluslararası sürücü izni gerekli olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bazı ülkelerde gerekli olmasa da yine de kiralık araç ile seyahat etmeniz durumunda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Olası bir trafik uygulamasında %100 emin olarak yolunuza devam etmeniz sağlanacaktır.

  Özellikle iş seyahatlerinizde araç teslimatında vakit kaybetmemeniz için veya herhangi bir trafik uygulamasında oyalanmamanız için uluslararası sürüş izin belgenizi yanınızda bulundurmanız faydalı olacaktır. Bu sayede olası aksaklıkların önüne tamamen geçmiş olacaksınız.

  Uluslararası sürüş belgesini kim talep edebilir?

  Yurt dışına çıkacak olan tüm vatandaşlarımız kendi sürücü belgelerine ek olarak Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından düzenlenen uluslararası sürücü belgesine sahip olabilir. İzin belgesi 1 yıl süreyle geçerlidir ve 200 üye ülke tarafından tanınmaktadır. Uluslararası sürüş izin belgesi için ücret ödenmelidir ve başvuru için sürücü belgenizin aslı ve 2 resim götürmeniz gerekmektedir. Başvuru sırasında sürücü belgenizin resmi tercümesi de gereklidir. Belgenin alınmasının ardından kendi sürücü belgenize ek olarak ibraz etmek zorunda olduğunuzu unutmayınız. Herhangi bir durumda hem kendi sürücü belgenizi hem de uluslararası sürüş izin belgesini birlikte göstermeniz gerekmektedir.

  Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

  Uluslararası sürücü belgesi ve sürüş izniyle ilgili mümkün olduğunca detaylı bilgi aktarmaya çalıştık. Bu konuyla ilgili daha fazla sorularınızın veya merak ettiklerinizin olması durumunda 0850 390 28 67 nolu telefondan müşteri temsilcilerimize ulaşabilir ve tüm sorularınıza yanıt alabilirsiniz. 60 yılı aşkın süredir oluşturduğumuz kurumsal tecrübe ile müşterilerimize en doğru bilgiyi aktarmak için tüm ekibimiz eğitim almaktadır. Bu nedenle kiralama süresinde veya öncesinde kiralama ile ilgili tüm sorularınızı bize yöneltebilirsiniz. Yurt dışına çıkacak olmanız ve uluslararası sürüş izni almak istemeniz durumunda başvurunuzu mümkün olduğunca erken yapmanızı öneririz.