Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı

  ARAÇ KİRALAMA YAŞ SINIRI VE KURALI

  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Araç kiralamak için kaç yaşında olmak gerek?

  Dünyanın her noktasında tüm kiralama şirketleri araç kiralama yaş sınırı uygulamaktadır. Bu yaş sınırları haricindeki sürücülerden ek ücret tahsil edilir ve duruma göre ek sigorta paketleri talep edilir. Özellikle sık bir şekilde karşımıza çıkan 26 yaş sınırı uygulanmaktadır. Bu sınır altındaki sürücülerden "Genç Sürücü Ücreti" kapsamında ek ücret tahsil edilir. Yaş sınırı ile ek ücret ülke ve kiralama şirketine göre belirlenmektedir. Araç rezervasyonu sırasında ve kiralama sonrasında kiralama koşullarını dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederiz.

  Araç kiralama için minimum yaş sınırı kaçtır?

  Bazı ülkelerde 18 yaşında dahi araç kiralanabilmektedir. Fakat birçok kiralama şirketi genç sürücülere kısıtlı bir araç grubu sunmakla birlikte ek ücret uygulamaktadır. Birçok ülkede ve kiralama şirketinde yaş alt sınırı daha yüksektir. Genelde 20 yaş itibariyle araç kiralamak daha kolaydır. Fakat yine de 26 yaş altı sürücülerden ek ücret tahsil edilir. Fakat tüm yaş grupları için kiralama şirketleri sürücülere bazı sürücü belgesi şartları uygulamaktadır. Genelde kiralama şirketleri en az bir yıllık sürücü belgesi şartı uygulamaktadır. Bu durumda 18 yaşında araç kiralamak pek mümkün gözükmemektedir. Bu kurallar aynı şekilde ek sürücüler için de geçerlidir. Fakat bazı kiralama şirketleri ek sürücülere daha yüksek yaş sınırı şartı da uygulamaktadır. Bu şartların tamamı kiralama şirketleri tarafından sigorta şartnameleri nedeniyle uyglanmaktadır. Kiralama öncesi yaş sınır kurallarını ve website üzerinde çıkan uyarıları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

  Araç kiralamada maksimum yaş sınırı var mıdır?

  Araç kiralamada maksimum yaş sınırı her kiralama şirketi tarafından uygulanmamaktadır. Fakat bu uygulamanın amacı trafikte yaşlı sürücülerin daha yüksek olan kaza riskini azaltmaktır. Uygulanan ek ücret araç ve kiralama sigortasının yaşlı sürücüler nedeniyle daha maliyetli oluşudur. Ortalama yaş sınırı 75'tir. Fakat kiralama şirketi, ülke ve araç grubuna göre bu yaş sınırını değiştirebilmektedir. Birçok Avrupa ülkesi bu maksimum yaş sınırını uygulamamaktadır. Fakat tıpkı genç sürücülerde olduğu gibi yaşlı sürücülerde de ek ücret uygulanabilir. Yine bazı ülke ve kiralama şirketlerinde yaşlı sürücülerden ek belgeler talep edilebilmektedir. Bu ek belgeler son 5 yıl için kazasızlık raporu, doktor raporu gibi belgeler olabilir. Bu belgeler sigorta gereksinimleri içindir. Yine genç sürücüler için olduğu gibi yaşlı sürücüler için de araç grupları sınırlı olabilir. Yaşlı sürücü kısıtlamaları ve ek uygulamaları ek sürücüler için de geçerlidir.

  Araç Kiralama Yaş Sınırları – Önemli Bilgiler

  • Araç kiralama talep eden müşterilerin yaş sınır kurallarını tamamıyla kiralama şirketleri belirlemektedir.
   18 yaşında olan bir sürücü araba kiralayabilir. Fakat kiralama şirketinin buna onay vermesi gereklidir. Çünkü kiralama sektöründe yaygın bir kural olan 1 yıllık sürücü belgesi zorunluluğu 18 yaşında bir sürücü için söz konusu değildir.
  • Araç kiralama yaş sınırları ve ek uygulamaları aracın teslim alıncağı ülkeye göre farklılık gösterir.
   Hem genç hem de yaşlı sürücüler için yaş sınırı ve ek uygulamaları voucher üzerinde kiralama koşullarında belirtilmektedir. Aynı şekide aracın kiralanacağı ülkenin yaş kanunlarına göz atmak gerekir. Dilerseniz internet üzerinden dilerseniz de Auto Europe müşteri temsilciliğini arayarak bilgi alabilirsiniz.
  • Yaşlı veya genç sürücü ücreti araç teslim alınırken kiralama şirketi tarafından tahsil edilir.
   Sözleşmenizde yer alan kiralama koşullarına göre ek ücret ödemek durumundaysanız, bu ücret Auto Europe'a ödenen ücrete dahil edilmez. Ücret araç alımı sırasında kiralama şirketi tarafından bizzat tahsil edilir.
  • Araç kiralama yaş sınırı için ücret ek sigorta nedeniyle uygulanır.
   Yaşlı veya genç sürücülerin kaza istatistikleri daha yüksek olduğundan sigorta şirketleri bu yaş grubundaki tüm sürücülere daha yüksek fiyatlı poliçeler uygulamaktadır. Kiralık araçlar için de aynı şekilde kiralama poliçesi uygulanır.
  • Yaş sınırları araç gruplarına göre de belirlenir ve bazı araç grupları bazı yaş gruplarına teklif edilmez.
   Birçok araç kiralama şirketi bazı araç gruplarını bazı müşteri yaş gruplarına teklif etmemektedir. Bu araçlar genelde yüksek sınıf, spor araçlar veya lüks araçlar olmaktadır. Fakat günlük kullanım için uygun olan mini, ekonomi ve kompakt sınıf araçlar her yaş grubu için uygundur.

  Genç veya yaşlı bir sürücü olarak nasıl araç kiralarım?

  Auto Europe ile kiralama yaparken her zaman uyarı alırsınız. Hem genç hem de yaşlı sürücülerin kiralaması mümkün olmayan araçlar ekranda gözükmemektedir. Uygulanacak ek ücretler yine ekranda ve ödeme kısmında yer almaktadır. Yine kiralama koşullarını tam metin olarak müşterilerimizin onayına sunuyoruz. Websitemiz üzerinde kiralama koşulları yanısıra ödeme sonrası size gönderilen voucher belgesinde de yer almaktadır. Aracını seçtiğiniz kiralama şirketinin sizden ek belge talep etmesi durumunda Auto Europe sizi bilgilendirir. Eğer seçmiş olduğunuz aracın teslim alınması gönderdiğiniz belgelere göre mümkün değilse yine bilgilendirilsiniz. Ödüllü müşteri temsilcilerimiz en uygun şartlarda, huzurlu ve güvenli araç kiralama yapabilmeniz için daima yanınızda. Genç veya yaşlı sürücü ile bu uygulamalar hakkında diğer sorularınız için müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.