Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı

  ÇEK CUMHURİYETİ'NDE UYGUN OTO KİRALAMA

  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Çek Cumhuriyeti'nde Araç Kiralama ile tatile start verin

  Bir sonraki tatilinizde Çek Cumhuriyeti'nde araç kiralama için Auto Europe ile ihtiyaçlarınız doğrultusunda en uygun ve en cazip teklifi bulabilirsiniz. 1954 yılından günümüze, dünya çapında en uygun fiyatlara yüksek kalitede oto kiralama hizmeti sunan Auto Europe; en iyi fiyat garantisi, ücretsiz ek sürücü, haftasonu fırsatları, navigasyonlu araç kiralama ve daha birçok avantajlı fırsatlarıyla müşterilerine daima en iyi hizmeti vermektedir. Auto Europe'un tüm bu avantajlarına buradan ulaşabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti tatilinizi araç kiralayarak herkesten bağımsız kendi isteğinize göre yaşamanın keyfini sürün!

  Çek Cumhuriyeti'ni Kiralık Aracınız ile Keşfedin

  Orta Avrupa'nın merkezinde yer alan Çek Cumhuriyeti tarihi bir ülkedir. Geçmişi dokuzuncu yüzyıla kadar uzanır. 1993 yılında bağımsızlığını ilan eden Çek Cumhuriyeti, geçmişte birçok ülke tarafından işgale uğramış olması nedeniyle tüm işgalci ülkelerin kültürlerinden faydalanarak karma ve çok çeşitli bir kültüre sahiptir. Ülkenin farklı şehirlerinde bulunan saraylar bu çok çeşitli kültürün simgelerinden olduğu gibi yerel ve yabancı turistler tarafından yoğun olarak ziyaret edilmektedir. Çek Cumhuriyeti'nde araç kiralama teslimatını isteğiniz doğrultusunda 10 şehirde bulunan kiralama istasyonlarından birinde gerçekleştirerek rotanızı belirleyebilirsiniz. Kiralık aracınız ile Prag, Brno ya da Avusturya'nın başkenti Viyana'ya günlük turlar düzenleyerek tatilinize farklılık katabilirsiniz!

  Trafik Kuralları ve Yakıt Dolumu

  Çek Cumhuriyeti trafik kuralları çoğu Avrupa ülkeleriyle aynı ya da benzerdir. Yerleşim yerlerinde 50 km, otoyollarda ise maksimum 130 km süratle araç kullanılması serbesttir. Gündüz ya da gece farketmeksizin araç hareket halindeyken farları açık tutulması gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti'nde alkollü araç kullanımı kesinlikle yasaktır. Alkol tüketim oranı yüksek olması nedeniyle sınır 0 promil olarak belirlenmiştir. Akaryakıt istasyonları otoyollarda, ana yollarda ve şehir merkezlerinde bulunabilmektedir. Çoğu akaryakıt istasyonunda kredi kartı ile ödemeler kabul edilmektedir.

  Otoyol Ücreti

  Tüm büyük şehirler ile bağlantılı olan Çek Cumhuriyeti karayollarını kullanabilmek için Vignette (bandrol) satın alınması gerekmektedir. Tüm akaryakıt istasyonlarından temin edilebilmektedir. On gün, bir ay ya da bir yıla kadar geçerli olan Vignette, kalış sürenize göre satın alabilirsiniz.

  Yaş Sınırlaması

  Çek Cumhuriyeti'nde araç kullanabilmek için 18 yaşında olunması gerekmektedir. Yalnızca 21 yaş üzerinde olan sürücüler araç kiralayabilmektedir. 25 yaş ve altında olan sürücülerin, araç sınıfına göre belirlenen ve oto kiralama şirketlerine göre değişiklik gösterebilen genç sürücü hizmet bedeli ödemeleri gerekmektedir.

  Para Birimi

  Çek Cumhuriyeti Avrupa Birliği üye ülkelerinden biri olmasına rağmen, iyi giden ekonomiyi bozmamak için Euro'ya geçmeyip Çek Korunası'nı resmi para birimi olarak tutmuşlardır.

  Sözlük

  Merhaba - Ahoj
  Teşekür ederim - Dekuju
  Evet - Ano
  Hayır - Ne
  İyi günler - Dobrý den
  Görüşmek üzere - Nashledanou
  Tuvalet nerede? - Kde je toaleta?
  Fiyatı ne kadar? - Kolik to stojí?
  Lütfen - Prosím
  Banka nerede? - Kde je banka?
  ATM nerede? - Kde je bankomat?
  Akaryakıt istasyonu - benzínová stanice, benzínka
  Otoyol - dálnice

  Elektrik

  Çek Cumhuriyeti'nde kullanılan prizler ve şebeke gerilimi Türkiye ile aynıdır. Bu nedenle elektronik cihazların kullanımı için ek bir adaptöre ihtiyaç duyulmamaktadır.

  Vize & Büyükelçilik

  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Çek Cumhuriyeti'ne seyahat edebilmeleri için, çoğu Avrupa Birliği ülkesinde olduğu gibi schengen vizesine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle seyahat planlamanıza vize başvurunuzu da eklemeyi unutmayınız. Vize başvurunuzu aşağıda belirtilen kurum üzerinden gerçekleştirebilir, Çek Cumhuriyeti seyahatiniz sırasında karşılaşabileceğiniz acil durumlarda ise aşağıda belirtilen Büyükelçiliğimiz ile iletişime geçerek yardım alabilirsiniz:

  VFS GLOBAL İstanbul
  Adres: Cumhuriyet Cad. Kök Apt. No: 193 34380 Harbiye/İSTANBUL
  Telefon: +90 212 373 58 20
  E-Posta: info.cztr@vfshelpline.com
  Website: VFS GLOBAL İSTANBUL

  VFS GLOBAL Ankara
  Adres: Atatürk Bulvarı No/154 Kavaklıdere Çankaya – Ankara
  Telefon: +90 212 373 58 20
  E-Posta: info.cztr@vfshelpline.com
  Website: VFS GLOBAL ANKARA

  VFS GLOBAL İzmir
  Adres: Akdeniz Mah. Akdeniz Cad. No:1/C Reyent İş Hanı Pasaport Konak/İzmir
  Telefon: +90 212 373 58 20
  E-Posta: info.cztr@vfshelpline.com
  Website: VFS GLOBAL İZMİR

  T.C. PRAG BÜYÜKELÇİLİĞİ
  Adres: Na Orechovce 69, 162 00 Praha-6, Çek Cumhuriyeti
  Telefon: +420 224 311 402 / +420 224 311 403
  Faks: +420 224 311 279
  E-Posta: embassy.prague@mfa.gov.tr
  Website: T.C. PRAG BÜYÜKELÇİLİĞİ

  Faydalı Linkler

  Çek Cumhuriyeti Seyahat Bilgilendirmesi