Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı
  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Blog Ara


  Blog arama......

  Portekİz ve İspanya'da Ücretlİ Yol Geçİşİ

  Akdeniz'in en önemli turizm merkezlerinden olan ve ülke insanlarımızın da sıklıkla tercih ettiği tatil noktalarından olan İspanya ve Portekiz'de araç kiralama ulaşım açısından son derece ekonomik ve iyi bir çözüm. Fakat konu araba ile trafikte yol almaya gelince yol ücretleri gibi konularda önceden bilgi sahibi olmak sizin avantajınıza olacaktır. Bu yazımızda bu iki güzel ülkenin yol ücretleriyle ilgili bilgileri derledik.

  İspanya

  Çok fazla ücretli otoyolu bulunan ve dolayısıyla gişeleri bulunan İspanya otoyollarının bazılarını tercih etmek size zaman kazandırırken bazıları da size gereksiz masraf olabilir. İspanya'da yol ücretlerini nakit veya kredi kartıyla ödeyebilir, araçta elektronik cihazın bulunması durumunda otomatik hesabınızdan düşürebilirsiniz. Burada önemli olan gişe yaklaştığınızda doğru gişenin tabelasını farkedip oraya doğru yönelmektir.

  Ücretli yollardaki nakit gişelerde tıpkı Türkiye'deki otoyollarda olduğu gibi otoyol girişinde gişeden fiş alıp çıkışında da ödeme yapmanız gerekmektedir. Nakit gişeler dışındaki gişelerde kartla ödeme yaparak veya otomatik ödeme ile geçiş yapılabilir.

  Otomatik geçiş cihazları gişelerin bulunduğu yolun kenarında bululabilir. 'Telepeaje', 'VIA-T' veya 'T' yazı ve tabelalarını takip ederek cihaz alım noktasına ulaşabilirsiniz. Cihaza para yükleyerek geçiş yapmaya başlayabilirsiniz. Araç teslimatı sırasında da kiralama şirketine danışarak cihaz edinebilirsiniz.

  Portekiz

  Portekiz'de otoyol geçiş ücretlerini debit kartlarla veya nakit olarak yapabilirsiniz. Yine Portekiz'de de otomatik geçiş cihazları edinebilir ve hızlı geçiş yapabilirsiniz. Aşağıda bazı geçiş türlerini bulabilirsiniz.

  Easy Toll (Kolay Geçiş) - Bu ödeme ve geçiş yöntemi 2012 yılında dahil edildi ve turistler için geliştirildi. Sınırda hesap için kayıt yaptırmanız gerekmektedir ve bu kayıtta plaka ve kredi kartı bilgileriniz bulunmalıdır. Buradan 30 gün geçerli bir bilet edinebilirsiniz. Ödeme kredi kartı ile yapılmaktadır ve araç plakası kredi kartıyla aynı isme olmalıdır. Daha sonra yapılan geçişlerde plakadan tespit edilir ve kredi kartından tahsil edilir.

  Geçiş Kartı - Bu elektronik kartlarla yapılan diğer bir geçiş yöntemidir. Kart gönderilen bir SMS ile aktif hale getirilir ve plakaya kaydedilir. Önceden karta nakit veya debit kart ile para yükleyerek geçiş yapabilirsiniz. Kartınızın bakiyesini internet üzerinden her daim kontrol edebilirsiniz ve bakiyeniz bitmek üzereyken SMS ile uyarılırsınız.

  Geçiş Hizmeti - Bu geçiş yöntemi ülkeye kısa bir süre için gelmiş veya belirsiz bir sürede ne kadar mesafe süreceğini bilmeyen sürücüler için ideal. Örneğin üç günlük bir geçiş kartı alarak üç gün boyunca sınırsız geçiş hakkına sahip olabilirsiniz. Örneğin İspanya'dan Faro havalimanına A22 otoyolu üzerinden gidişlerde ideal bir ödeme yöntemi diyebiliriz. Ücretler mesafe ve süreye bağlı olarak değişebilmektedir.

  Via Verde Ziyaretçiler - Ülkede uzun süre ikamet edecek olanlar ve Portekiz'e seyahat edenler için ideal olan bu geçiş yöntemi ile ücretli tüm yolları ve köprüleri kullanabilirsiniz. Cihazın maliyeti kiralama süresine bağlıdır ve kiralama anında depozito tahsil edilir. Bu otomatik geçiş cihazının kiralanabilmesi için uluslararası geçerli bir kredi kartına sahip olmanız gerekmektedir.

  Akdeniz'in bu iki güzel ülkesinde keyifli vakit geçirmenizi dileriz.