Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı

  PORTEKİZ'DE UYGUN OTO KİRALAMA

  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Portekiz’de Araç Kiralama En iyi fiyat garantisiyle

  1954 yılında kurulan Auto Europe, ABD’de küçük bir ofis ve 10 kişilik personel kadrosu ile yola çıkarak, farklı ülkelerde bulunan 4 şubesi ve 180 ülkede kiralama hizmeti sunan uluslararası oto kiralama aracı kurumuna dönüşmüştür. Uluslararası ve yerel oto kiralama şirketleri ile olan partnerliğimiz sayesinde müşterilerimize en uygun fiyatlara mükemmel kiralık araç sunabilmekteyiz. Portekiz’de 70 üzeri şehirde, Azorlar’da ve Madeira Adaları’nda araba sunmuş olduğumuz hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Seyahat planlamanıza esneklik katabilmesi için, havalimanı istasyonlarına ek olarak çoğu şehir merkezinde ve tren istasyonunda kiralık araç hizmeti sunmaktayız. Portekiz’de araç kiralama rezervasyonunuzu sayfada belirtilen arama formu ile gerçekleştirebilirsiniz.

  Trafik Kuralları ve Akaryakıt İstasyonları

  • Portekiz’de trafik Türkiye’de olduğu gibi sağdan akmaktadır.
  • Araç ile hareket halindeyken cep telefonu kullanımı yasaktır. Araç kiti kullanımı serbesttir.
  • Sürücü ve tüm yolcuların emniyet kemeri takmaları zorunludur.
  • 12 yaş altında olan çocuklar yan koltukta seyahat edemezler.
  • Portekiz’de promil %0,5 ile sınırlandırılmıştır. Portekiz’de alkol tüketimi yüksek olduğundan, aracı alkol tükettikten sonra kullanmamanızı tavsiye ederiz.
  • Akaryakıt istasyonlarını otoyollarda ve şehir merkezlerinde bulabilirsiniz. Genelde 08:00 - 20:00 saatleri arasında açıktırlar. Şehir merkezlerinde ve otoyollarda 24 saat hizmet veren akaryakıt istasyonları da bulunmaktadır.

  Otoyol Geçiş Ücretleri

  Birkaç istisna haricinde Portekiz otoyolları genelde ücretlidir. Eski otoyollarda ödemeleri otoyol çıkışlarında bulunan gişelerde nakit olarak gerçekeleştirebilirsiniz. Yeni otoyollarda ise tamamen yenilenmiş, Türkiye’deki OGS’ ye benzer otomatik bir sistem kullanılmaktadır. Geçiş ücretleri transponderdan (otomatik geçiş cihazı) otomatik olarak tahsil edilir. Cihazı olmayan araçlarda ise ödemeler araç plakasına göre kayıt edilir ve daha sonra postahanelerde ve Payshoplarda ödenebilmektedir. Portekiz’deki çoğu oto kiralama şirketinin araçlarında transponderlar bulunmaktadır. Belirli bir ücret karşılığında bu cihazlar kiracının isteğine göre aktifleştirilebilmektedir. Transponderlar ile ilgili daha detaylı bilgileri rezervasyonunuzu gerçekleştirirken araç seçimi bölümünde bulabilir ya da rezervasyon yetkililerimiz tarafından edinebilirsiniz.

  Yaş sınırlamaları

  Portekiz’de araba kiralama yaşı minimum 18 olup, sürücü belgesinin kira başlangıç tarihinden 1 yıl önce düzenlenmiş olması gerekmektedir (yaş ve sürücü belgesi sınırlaması araç sınıfına ve oto kiralama şirketine göre değişebilmektedir). 25 yaş altında olan sürücülerden, aracı teslim alırken genç sürücü hizmet bedeli tahsil edilebilmektedir.

  Para Birimi

  Portekiz Euro bölgesi üyesi olduğundan, ödemeler Euro ile gerçekleştirilmektedir. Portekiz’de modern ve geniş bir bankacılık ağı bulunduğundan, şehir merkezlerinde ya da kasabalarda sorunsuz bir şekilde para çekilebilmektedir. Restoran, süper marketler ve eczanelerde kredi kartları ve bankamatik kartları ile genelde ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kart ödemelerinde asgari alış veriş tutarları talep edildiği bilinmekte olduğundan, yanınızda nakit para bulundurmayı unutmayınız.

  Sözlük

  Merhaba - Olá
  Günaydın - Bom dia
  İyi günler - Boa tarde
  İyi akşamlar - Boa noite
  En yakın polis karakolu nerede? - Onde fica a esquadra de polícia mais próxima?
  En yakın hastane nerede? - Onde fica o hospital mais próximo?
  En yakın ATM nerede? - Onde fica o multibanco mais próximo?
  [konum] nerede? - Onde fica [konum]?
  Kredi kartı ile ödeyebilir miyim? - Posso pagar com cartão de crédito?
  Bankamatik kartı ile ödeyebilir miyim? - Posso pagar com multibanco?
  Bunun fiyatı ne kadar? - Quanto custa?
  Teşekkür ederim - Obrigado
  Para üstü kalsın - Pode ficar com o troco

  Elektrik

  Portekiz’de şebeke gerilimi 230 volttur. Prizler Türkiye’de kullanılan fişler ile uyumlu olduğundan dönüştürücüye ihtiyaç duyulmamaktadır.

  Vize & Büyükelçilik

  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Portekiz’e seyahatlerinde vizeye ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle seyahat planlamanıza vize başvurunuzu da eklemeyi unutmayınız. Daha detaylı bilgilere aşağıda belirtilen Portekiz Büyükelçiliği Ankara üzerinden edinebilirsiniz. Portekiz seyahatiniz sırasında karşılaşabileceğiniz acil durumlarda aşağıda belirtilen T.C. Lizbon Büyükelçiliği ile iletişime geçiniz.

  PORTEKİZ BÜYÜKELÇİLİĞİ ANKARA
  Adres: Kırlangıç Sokak No.39 Gaziosmanpaşa - Ankara
  Telefon: (+90) 312 405 41 09
  Faks: (+90) 312 446 36 70
  E-Posta: ankara@mne.pt
  Website: Ankara Portekiz Büyükelçiliği

  T.C. LİZBON BÜYÜKELÇİLİĞİ
  Adres: Avenida Das Descobertas, 22 Restelo 1400-092 Lizbon Portekiz
  Telefon: +351-213 003 110 (Genel/Geral), +351-213 003 122 (Konsolosluk İşlemleri/Consular)
  Faks: +351-213 017 934
  E-Posta: embassy.lisbon@mfa.gov.tr
  Website: T.C. LİZBON BÜYÜKELÇİLİĞİ