Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı
  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Blog Ara


  Blog arama......

  En Gereklİ Araç Kİralama İpuçları - Oto Kİralama Rehberiniz

  Şüphesiz; araç kiralamaya karar verdiğiniz andan itibaren üst üste binen bir sürü bilgiyle karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Araç seçiminden yakıt durumlarına, kiralayacağınız yerdeki kurallardan teslimat konularına birçok konuda kafanızda soru işaretleri oluşabilmektedir. Auto Europe bu soru işaretlerini yanıtlamaya hazır! İhtiyacınıza en uygun kiralık aracı en uygun şartlarda temin edebilmeniz için gerekli tüm araç kiralama ipuçlarını bu rehberde bulabilirsiniz. Bu şekilde sorunsuz bir kiralamanın ilk adımını atmış olursunuz. Hadi gelin birlikte inceleyelim.

  Araç kiralama rehberimizi şu başlıklarla ele aldık. Bu başlıklara tıklayarak da bilgiye doğrudan geçiş yapabilirsiniz. –

  Rezervasyon Öncesi – Araç kiralama maliyet hesabı

  Araç kiralamaya bazen birkaç gün önce bazen de haftalar hatta aylar öncesinde karar verebilirsiniz. Kiralık araç araştırması yaparken elbette karşılaştırma yapmanız gerekmektedir. Auto Europe internet sitesi size tüm araç kiralama şirketlerinin fiyatlarını karşılaştırma imkanı verir. Böylelikle bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun aracı kolaylıkla bulabilirsiniz.

  Auto Europe ile araç kiralarken yalnızca karşılaştırma imkanından değil; aynı zamanda Auto Europe'un en uygun fiyatlarından da yararlanırsınız. Dünyanın seçkin araç kiralama markalarından olan Budget, Thrifty, Dollar, Avis, Hertz, Alamo, Enterprise, Sixt ve Europcar gibi şirketlerle uzun yıllara dayanan ortaklığımız sayesinde diğer platformlara kıyasla en iyi hizmeti en uygun fiyata sunabiliyoruz.

  Auto Europe ile kiralık araç rezervasyonu nasıl yapabilirim?

  Araç rezervasyonu daha kolay olamazdı. Yapmanız gereken tek şey Auto Europe internet sitesine girip kiralama yeriniz ve kiralama tarihlerinizi arama motoruna girmeniz. Birkaç saniye içinde dünyanın en ünlü kiralama şirketlerinin en uygun fiyatlarını karşınızda bulabilirsiniz. Tüm fiyatları ve şirketleri birbiriyle kıyaslayabilir ve size en uygun olanı 48 saat öncesine kadar ücretsiz iptal imkanı ile kiralayabilirsiniz.

  Kiralama işleminizi bitirmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Örneğin aracınızı alacağınız yer ile iade edeceğiniz yer farklı mı? Bu tabi ki mümkün. Yapmanız gereken alış ve iade noktalarını seçmek ve Auto Europe arama motoru bu tek yönlü kiralamaya en uygun seçenekleri size sunacaktır. Tek yönlü kiralamalarda birçok şirket genelde tek yön ek ücreti tahsil etmektedir veya bu ücreti kiralama bedeline dahil etmektedir. Auto Europe ile aracınızı seçerken tek yön ücreti ile ilgili bir uyarı alırsınız ve ödeyeceğiniz ücretten emin olursunuz. Kiralamada şeffaflıktan daha önemli ne olabilir?

  Araba kiralarken ek ücrete neden olacak diğer hususlar da olabilir. Örneğin araçla diğer ülkelere yapılacak sınır geçişleri, 26 yaş altı sürücü ücreti, ek navigasyon gibi. Ayrıca kiralama sırasında harcanan yakıt, yapılan ücretli yol ve köprü geçişleri ve park ücretleri de sürücüye ait giderlerdir. Aracınızı seçerken herhangi bir kilometre sınırı olup olmadığını da kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Sınırlı kilometreli kiralamalarda sınır aşımı durumlarında ek ücret uygulanabilmektedir.

  Kiralama sırasında ülke sınırı mı geçeceksiniz?

  Araç rezervasyonunuzu tamamlamadan önce dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da ülke sınır aşımıdır. Ülke sınır aşımında hangi kuralların geçerli olduğunu, hangi ek ücretlerin yansıtılabileceğini ve ek sigortaya gerek olup olmadığını bilmeniz önemlidir. Tüm bu ek kurallar aracı teslim alacağınız kiralama şirketi tarafından uygulanmaktadır. Birçok kiralama şirketi ülke sınır aşımlarında ek sigorta kapsamında ek ücret tahsil etmektedir. Unutmayın, ülke sınır aşım planınız varsa bunu mutlaka Auto Europe'a bildirmelisiniz. Auto Europe sizin yerinize kiralama şirketine bu talebi iletecektir.

  Kiralık aracınızla diğer ülkelere sınır geçişiyle ilgili ek ücretler, sigorta gereklilikleri veya izin durumu gibi konularda detaylı bilgilere araç seçimi sırasında "detaylı bilgiler" kısmında veya ödeme ekranında yine "detaylı bilgiler kısmında bulabilirsiniz. Emin olamadığınız durumlarda 0850 390 28 67 nolu telefonu arayarak müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz. Ek ücretler ve araç kiralama ekstraları ile ilgili detaylı bilgiler bulabileceğiniz blogumuzu buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

  Aracımın hangi sigortaya ihtiyacı var?

  Aracımın hangi sigortaya ihtiyacı var?Auto Europe ile yapacağınız tüm kiralamalarda kiralama ülkesindeki tüm gerekli temel sigortalara sahip olursunuz. Fakat bu temel sigortalarda sürücü olarak, daima belirli bir iştirak bedelinden siz sorumlu olursunuz. Tabiki bu iştirak payı araç grubuna, kiralama şirketine göre belirlenir. İştirak payı araçta meydana gelen hasar, kaza veya hırsızlık durumunda söz konusu olur. İştirak payı tahsilatı sürücü kredi kartından yapılır. Aracın teslim alındığı gibi iade edilmesi durumunda ise kredi kartında bloke edilen depozito serbest bırakılır. İştirak payı ile ilgili detayları yine araç rezervasyonu sırasında ve ödeme ekranında detaylı bilgiler kısmında görebilirsiniz. Kiralama sonrasında size gönderilen ve araç teslim belgesi olan voucher üzerinde de tüm detaylar sıralanmıştır.

  CDW olarak tanımlanan ve temel sigorta olan mali mesuliyet sigortası kiralama maliyetinizi düşük tutabilmek için belirli bir iştirak payı içermektedir. Fakat Auto Europe müşterilerimizin kullanımına her zaman ek hizmetler sunmaktadır. Auto Europe ile kiralama yaparken iştirak payı içeren mali mesuliyet sigortanıza ek olarak Super Cover paketi sunmaktadır. Bununla ilgili detaylı bilgileri buraya tıklayarak bulabilirsiniz.

  Kiralık Araç Teslimatı - Sorunsuz Araç Teslimi

  Tüm planlarınızı oluşturduktan sonra seyahatiniz gideceğiniz yere ulaştıktan sonra başlar. Araç teslimatı için kiralama şirketinin ofisine gidip anahtarı almanız gerekmektedir. Araç alımı öncesinde oluşabilecek aksaklıkları önceden öngörerek gerekli tüm belgeleri yanınızda bulundurduğunuzdan emin olunuz. Daha huzurlu bir araç kiralama süreci ve sorunsuz teslimat için gelin birlikte adım adım ilerleyelim.

  Araç Teslimat ProsedürleriOfise gittiniz ve anahtarları aldınız. Artık aracı çalıştırıp ilerleme vakti. Fakat bunu yapmadan önce kendi güvenliğiniz ve sorunsuz bir kiralama için araçta daha önceden oluşmuş bir hasar olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Araçta çizik veya hasar bulunması durumunda bunu kiralama şirketi çalışanlarına bildirip kiralama sözleşmesine ek düşmelisiniz. Aracın içini de kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Özellikle ön cam ve lastikler son derece önemli. Gerekirse aracın kısa bir videosunu veya resmini de çekmenizi öneririz.

  Kira sözleşmenizde de yazdığı üzere aracı dolu yakıt deposu ile teslim alır ve yine aynı şekilide dolu yakıt deposu ile iade edersiniz. Bu yüzden aracı çalıştırırken yakıt deposunun dolu olduğundan emin olmanızda yarar var. Aynı şekilde kendi güvenliğiniz için lastiklerdeki hava basıncını da kontrol ediniz. Aracın klimasının ve navigasyonunun çalışıp çalışmadığından da emin olunuz.

  Aracı hareket ettirmeden önce kiralama şirketi çalışanları ile açıklığa kavuşturmanız gereken noktalar şunlardır:

  • Araç kontak anahtarı ile mi yoksa yalnızca start tuşuyla mı çalışıyor? (Bu çalışma sistemini bilmemeniz durumunda sormanızı tavsiye ederiz.)
  • Aracın yakıt tankının kapağını nasıl açarım?
  • Aracın yakıt türü nedir? (Benzin mi dizel mi?)
  • Aracın farları nasıl yanmaktadır?
  • Aracın silecekleri nasıl çalıştırılmaktadır?
  • Araçta yedek lastik mevcut mu?
  • Aracın kliması nasıl çalıştırılmaktadır?
  • Aracın iade nokta istasyonuna en yakın nerede akaryakıt istasyonu bulabilirim?
  • Aracı tam olarak nereye iade etmem gerekiyor?
  • Sizi aramam gerekirse hangi numarayı aramalıyım? 7/24 ulaşabilir miyim?

  Kiralama Süreci – Yoldayken

  En eğlenceli kısım - Sürüş! Auto Europe internet sitesinde araba arayan tüm müşterilerimiz hiç kuşkusuz gödükleri arabalarla kendilerini yollarda hayal ediyorlar. İster uzun bir yol olsun isterse de bir tatil noktasında kısa sürüşler olsun kiraladığınız aracın keyfini çıkarmak kiralamanın en keyifli anı.

  Eğer ... olursa ne olur?

  Peki yolda bir aksilik olursa ne olur? Örneğin araç trafikte ilerlerken birden bozulursa ne yaparsınız? Veya aracın anahtarını içinde unuttuktan sonra araç kendini kilitlerse ne olur? Bu iki durum kiralık araçlarda en çok karşılaşılan sorunlar ve gelin bu iki durumu birlikte ele alalım.

  Böyle bir durumda en basit çözüm yol yardım asistanını aramanızdır. Aracınızı teslim alırken yol yardım asistanının fiyata dahil olup olmadığını bu yüzden kontrol etmenizi önemli tavsiye ederiz. Tabiki yol yardım asistan hizmeti için hangi numarayı aramız gerektiğini de sormanız daha sonra oluşacak panik durumunu engelleyecektir. Kaza veya hasar durumunda ne yapmanız gerektiği konusunda detaylara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  Kiralık aracı nereye park etmelisiniz?

  Kiralama yaptığınız şehre göre şehir merkezlerinde park sıkıntısı yaşayabilirsiniz. İstanbul, Roma, New York gibi dünyanın sayılı kalabalık ve en çok ziyaret edilen şehirlerinde istediğiniz bölgede park yeri bulmak zorlaşmaktadır. Bizim tavsiyemiz gideceğiniz bölgedeki otopark imkanlarına önceden akıllı telefonunuz üzerinden bakmanız ve yolda vakit harcamamanızdır. Ücretli dahi olsa ve hatta diğer park alanlarına kıyasla daha yüksek ücretli dahi olsa aracınızı her daim güvenli alanlara park etmenizi tavsiye ederiz. Büyük şehirlerde özellikle merkezlerde büyük tabelalarla ve oklarla otopark ve onların doluluk oranları bildirilmektedir. Bu tabelalar yardımıyla da vakit kaybetmeden park yeri bulabilirsiniz.

  Kestirme Yol - Her Zaman en iyi tercih değildir

  Navigasyon ile seyahatBildiğiniz yer dahi olsa trafik yoğunlukları nedeniyle zaman zaman navigasyonları kontrol etmek durumunda kalabiliyoruz. Bilmediğiniz bir şehirde ise navigasyon kullanımı size yolda zaman kazandırabilir. Fakat trafik yoğunluğunu veya yol çalışmalarını göstermeyen veya rota hesabını bunları göz önünde bulundurarak yapmayan navigasyon cihazları olabilir. Bu yüzden navigasyon cihazının gösterdiği rotaya ek olarak akıllı telefonunuzdan da bilgi almaya çalışmalısınız. Tabi eğer yerli birinden yol tarifi veya tavsiye alabiliyorsanız kulak asmakta fayda var.

  Kiralık aracınızın iadesi - Nice iadelere

  Keyifli ve sorunsuz bir kiralama dönemi sonunda artık aracı iade etme zamanı geldi. Fakat aracınızı iade etmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı ince noktaları sizler için derledir. Gelin birlikte inceleyelim.

  Zamanında iade

  Araç rezervasyonu yaparken her zaman zamanında iade edebilmenin önemini hatırlayın ve ona göre bir zaman dilimi seçin. Zamanında iade edilmeyen araçlar bir sonraki müşteriye sunulmakta geç kalabilmektedir ve bu yüzden kiralama şirketleri zamanında iade konusunda oldukça hassastır. Belirli bir süreyi aşan iadelerde ise ek ücret tahsil edebilmektedirler. Bazı şehirlerde kiralama ofisleri 24 saat çalışmamaktadır veya iade zamanı tatil günlerine denk gelebilmektedir. Böyle durumlarda bazı istasyonlar drop-box adı verilen iade kutusu hizmeti sunmaktadır. Anahtar kutusu olan bu kutulara aracı park ettikten sonra aracın anahtarını atmanız yeterlidir. Kiralama sonrası size gönderilen voucher belgesinde ofisin kapalı olması durumunda drop-box bilgileri yer almaktadır. Drop-box iade hizmeti ve diğer araç teslimatı detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  Aracın yakıt deposunu doldurup mu iade etmeliyim?

  Yakıt kuralı - Aracın deposunu dolu iade etmelisinizKonu araç iadesi olunca, aracı aldığınız gibi iade etmek son derece önemlidir. Kira sözleşmenizde de bildirildiği gibi aracı dolu-dolu yakıt kuralı ile kiraladıysanız deposunu doldurup yani fulleyip iade etmeniz gerekir. Kiralamaların büyük bir çoğunluğu dolu-dolu kuralı ile yapılır. Bu, aracı dolu alıp dolu iade edeceğiniz anlamına gelir. Tüm yakıt kuralları hakkında detaylı bilgileri Auto Europe yakıt kuralı sayfasında bulabilirsiniz. Aracı dolu iade etmenin de en önemli noktası iade istasyonuna yakın akaryakıt istasyonu bulabilmenizdir. Bu nedenle aracı teslim alırken yerel personele en yakıt akaryakıt istasyonunu sormanızı tavsiye ederiz. Bazı Avrupa şehirlerinde pazar günleri veya resmi tatil günlerinde akaryakıt istasyonları da bulunduğu bölgeye göre kapalı olabilmektedir. Lütfen bu ayrıntıyı da göz önünde bulundurunuz. Aracın anlaşmaya aykırı olarak eksik yakıtla iade edilmesi durumunda kiralama şirketi kredi kartınızdan eksik yakıt tutarını ve buna ek olarak dolum hizmet bedelini tahsil edebilir. Bu ek masrafla karşı karşıya kalmamak için önleminizi almanızı öneririz.

  Bazı durumlar aracın göstergesi deponun ful olmasına rağmen tam dolu gösteremeyebilir. Bu yüzden son akaryakıt dolum fişini saklamanızı ve araç iadesinde ibraz etmenizi tavsiye ederiz.

  Aracın herşeyi tam mı?

  Aracı park ettiniz ve anahtarlarını da iade ettiniz. Kiralama şirketinden mutlaka eksiksiz iade belgesi almanızı tavsiye ederiz. Özellikle yakıt durumunu gösteren bir belge almanızı önemle hatırlatırız. Aracı teslim alan şirket çalışanları aracın hasarı veya eksiği bulunup bulunmadığını kontrol ederler. Bu kontrol yapılırken onlarla birlikte olmanızı ve tüm eksikliklerin (mevcut ise) iade belgesine not düşülmesini takip ediniz.

  Kiralama sonrası müşteri hizmetleri - Bize nasıl ulaşılır?

  Kiralama süresince bir sorunla mı karşılaştınız veya yalnızca bir konuda bilgi almak için bize ulaşmak istiyorsunuz; bu durumda kiralama sonrası müşteri hizmetlerine bağlanmanız gerekmektedir. Kiralama sırasında karşılaştığınız bir sorunla ilgili 90 gün içersinde bildirim yapmanız gerekmektedir. Müşteri hizmetlerimiz ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

  Kiralamanızın sorunsuz ve huzurlu geçmesini dileriz. Kiralama öncesi veya sonrasında kiralama konusunda tüm sorularınızı bize yazarak veya arayarak cevap arayabilirsiniz. Fakat bizimle iletişime geçmeden önce sık sorulan sorular kısmında yanıt bulabilirsiniz.

  Şimdiden iyi sürüşler!