Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı
  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Blog Ara


  Blog arama......

  Araç Kİralama Ekstraları ve Yerel Ücretler

  Müşterilerimizin yaptıkları kiralamada memnun kalmaları kadar bizim hakkımızda olumlu görüşler bildirmesi ve Auto Europe markasından olumlu bahsetmesi de son derece önemlidir. En iyi reklamın müşteri tavsiyesi olduğu anlayışıyla müşterilerimize hizmette eksik nokta bırakmamak için tüm ekibimizle çalışıyoruz.

  Yerel ücretlendirmeler zaman zaman müşterilere karmaşık gelebilir ve sonucunda da büyük bir memnuniyetsizlik oluşturabilir. Bu memnuniyetsizliğin tek sebebi aslında önceden bilgi edinilmemiş ve ek ücretlerin beklenmedik olmasıdır. Tüm yerel ücretler kiralama şirketlerinin belirledikleri ücretlerdir ve Auto Europe'un tamamen kontrolü dışındadır. Bu nedenle websitemizde kiralama aşamasında tüm bu yerel ücretlere kiralama koşulları bölümünde yer veriyoruz. Kiralama sonrası da size gönderilen voucher üzerinde bu ek ücretler yer almaktadır.


  Yakıt

  Araç kiralamada iki çeşit yakıt kuralı bulunmaktadır: Bunlar "dolu-dolu" ve "dolu-boş"tur. "Dolu-dolu" yakıt kuralı aracı dolu yani fullenmiş depoyla alıp aynı şekilde iade etmeniz anlamına gelmektedir. Böylelikle yalnızca kullandığınız yakıtın ücretini ödemiş olursunuz. "Dolu-boş" yakıt kuralında ise durum farklıdır. Araç size fullenmiş yakıt deposu ile verilir ve araç mümkün olduğunca boş yakıt deposu ile iade edilir. Aradaki bir depo fark tarafınızdan araç alımı sırasında tahsil edilir. Böylelikle aracı iade ederken benzin dolumu ile vakit kaybetmezsiniz. Fakat tabiki aracın deposu boş olduğundan ve bir sonraki müşteri için doldurulması gerektiğinden kiralama şirketleri yakıt dolumu hizmet bedeli de tahsil etmektedirler. İşte bu ücret yerel bir ücrettir. Bu tip yakıt kuralı genelde İspanya, Portekiz ve İtalya gibi tatil ülkelerinde ucuz fiyatlı kiralama şirketlerinin sunduğu bir hizmet ve opsiyondur.


  Genç/Yaşlı Sürücü Ek Ücreti

  Kiralama şirketleri belirli bir yaşın altındaki ve üstündeki sürücülerden ek ücret talep edebilmektedirler. Genç sürücülerin tecrübesizliği ve yaşlı sürücülerin de refleks gerilemesi nedeniyle kaza yapma olasılığı nedeniyle alınan bu ek ücret kiralama şirketlerinin bir tür ek sigorta uygulaması diyebiliriz. Ayrıca birçok sigorta şirketi de kiralama şirketinden yaşa göre farklı ücretler talep etmektedirler. Tüm bu nedenlerden dolayı genç ve yaşlı sürücü ücreti alınmaktadır. Arabayı kullanacak tüm sürücüler araç alımı sırasında sözleşmede belirtilmelidir. Genç veya yaşlı sürücü ücreti ek sürücüler için de geçerlidir. Fakat ek sürücü ücreti ile ilgili kampanyalar da sıklıkla yapılmaktadır. Özellikle ABD'deki araç kiralamalarda Gold Rate paketinde ek sürücü ücretsiz olarak yer almaktadır. Auto Europe ücretsiz ek sürücü kampanyalarını da buradan takip edebilirsiniz.

  Sürücü Ücreti: Auto Europe'un portföyünde bulunan birbirinden seçkin kiralama şirketlerinin tümü kendi kiralama koşullarını oluşturmaktadırlar. Bazı kiralama şirketleri ek sürücü kaydını ücretsiz olarak yaparken bazı kiralama şirketleri de ek ücret uygulamaktadır. Hem ana sürücü hem de ek sürücüler için uygulanan yaş sınırlamaları genelde 26 ile 69 yaş arasıdır. Bu aralığın dışındaki sürücüler için genç veya yaşlı sürücü ücreti uygulanır. Herhangi bir süprizle karşılaşmamak için kiralama aşamasında ve sonrasında yaş durumu kontrol ediniz ve ek sürücü düşünüyorsanız ücret ve yaş sınırlamalarına göz atınız. Sorularınız için müşteri temsilcilerimizi de arayabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

  Tek Yön Ücreti

  Kiralık aracı almak istediğiniz yerle iade etmek istediğiniz yer farklı ise tek yön ücreti uygulanır. Yani aracı aldığınız yere değil de farklı bir yere iade ederseniz buna kiralama sektöründe tek yönlü kiralama adı verilir. Örneğin aracı İstanbul'da teslim almak ve Bodrum'da iade etmek istiyorsunuz. Bu durumda her kiralama şirketinde farklı olmak üzere tek yön ücreti ödersiniz. Bu tek yön ücreti kiralama sırasında websitede yer almaktadır. Yine kiralama sonrası size gönderilen voucher üzerinde tek yön ücreti yer alır.


  Yerel Ücretler

  Kiralık aracı havalimanı gibi noktalarda teslim almak ve/veya iade etmek istemeniz durumunda genelde havalimanı ek ücreti uygulanır. Bu ek ücret uygulaması kiralama şirketine uygulanan havalimanı vergisinden kaynaklanmaktadır. Yine aracı herhangi bir istasyonda ofis kapanış saati dışında almanız veya iade etmeniz durumunda ek ücret uygulanabilir. Havalimanı, geç iade, ofis çalışma saati dışı, otopark gibi ek ücretler websitede kiralama koşulları bölümünde yer almaktadır. Dilerseniz kiralama sırasında müşteri temsilcilerimizi de arayabilir ve bu gibi detayları sorabilirsiniz.

  Araç kiralama lokasyonu ücretinden nasıl kurtulabilirim?

  Havalimanı ve büyük ulaşım istasyonlarında ek vergiler nedeniyle müşteriye yansıyan ek ücretler bulunmaktadır. Fakat bu ek ücretlerden sakınmak istiyor ve daha uygun bir ücrete kiralama yapmak istiyorsanız; kiralama noktası olarak şehir içi ofislerini seçebilirsiniz. Fakat havalimanlarında daha fazla araç seçeneği olduğunu ve uçakla o şehre gelmeniz durumunda diğer ulaşım maliyetlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Yine çalışma saatlerinin şehir içi ofislerinde daha sınırlı olduğunu unutmayınız. Havalimanı ofisleri genelde 24 saat açıktır.


  Ülke Sınır Aşım Ücreti

  Kiraladığınız araç ile ülke dışına çıkmayı planlıyorsanız bunu kiralama şirketine bildirmeniz gerekmektedir. Schengen bölgesinde olsa dahi birçok aracın sigortası ülke dışında farklı kurallara tabidir. Bu nedenle daha sonradan herhangi bir aksilikle karşılaşmamak için hangi ülkelerin sınırlarından geçiş yapacağınızı belirtmeniz önemlidir. Kiralama şirketi gerekirse araca gideceğiniz ülkede geçerli bir sigorta yapacaktır.


  Sigorta

  Tüm kiralık araçların zorunlu trafik sigortaları ve bulundukları ülkenin zorunlu temel sigortaları vardır. Araç kiralayacak kişilerin aracın sigortasında iştirak payı bulunduğunu bilmesi gerekir. Örneğin araç ile herhangi bir kaza yaptığınız zaman eğer kazanın sorumlusu siz iseniz ve karşı tarafın sigortasının ödemesi gerekmiyorsa kendi temel sigrtanıza masraflarda iştirak etmeniz gerekmektedir. Bu iştirak, iştirak payı ile sınırlıdır. Bloke edilen depozitodan tahsil edilen bu iştirak payını farklı opsiyonlarla ve paketlerde sıfıra indirebilirsiniz. Auto Europe koruma paketlerinden birini tercih ederek kaza, hırsızlık veya hasar durumunda ödediğiniz iştirak payının iadesini Auto Europe'tan alabilirsiniz. Kiralama şirketlerinin çalışanları her zaman kendi ek sigortalarını önerirler ve zaman zaman ısrar etmektedirler. Önceden bu duruma hazırlı olmanızı ve onların prim usulü çalıştıklarını göz önünde bulundurun. Auto Europe ile ek paket almış olmanız ve yeterli korumanızın bulunması durumunda onları rahatlıkla reddedebilirsiniz. Gerekli durumlarda bizi arayabilir ve destek alabilirsiniz.


  Kış Lastikleri

  Yılın belirli zamanlarında kış lastiğinin zorunlu olduğu ülkeler var. Bazı kiralama şirketleri kış lastik ücretini kiralama bedeline dahil ederken bazı kiralama şirketleri bu ücreti araç teslimatında talep eder. Auto Europe ile araç kiralarken kiralama koşulları bölümünde kış lastiği ile ilgili gereklilikleri ve ücretleri görebilirsiniz.

  Navigasyon/Çocuk Koltuğu/Kayak Takımları

  Tüm bu ek seçenekler kiralama şirketi tarafından tedarik edilir ve bu yüzden araç alımı sırasında ödenir. Fakat Auto Europe websitesinde ve voucher belgesinde tüm bu opsiyonların ücretlerini bulabilirsiniz. Ek opsiyonların sizin için rezerve edilebilmesi ve herhangi bir eksiklik olmaması için Auto Europe üzerinden bildirim yapabilir ve ayırtabilirsin. Bu şekilde ürün araçla birlikte size teslim edilir.

  Tamamen ihityaçlarınıza bağlı olarak kiralamanıza ne eklemek isterseniz seçenekler arasından rezerve edebilirsiniz. GPS cihazı veya navigasyon, çocuk koltuğu veya kar zinciri. Ücretleri genelde günlük alınan bu ek opsiyonlar kiralama istasyonunda araçla birlikte tesilm edilir. Çocuğunuzun olması durumunda bazı ülkelerde zorunlu olan çocuk koltuğu bu durumda da ücrete tabidir. Bu yüzden araç kullanacağınız ülkenin kurallarını tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

  Ek Ekipmanları Ücret Ödemeden Nasıl Alabilirim?

  Araç kiralarken ek ekipmanların ücretlerinden sakınabilmek için Auto Europe özel promosyonlarından yararlanabilirsiniz. Örneğin ücretsiz upgrade, ücretsiz ek sürücü ve navigasyon dahil araç kiralama seçenekleriyle bu ek opsiyonlara para ödemezsiniz. Yine ücretsiz taşınabilir WiFi gibi ek opsiyonları da oldukça uygun ücretlere kiralayabilirsiniz. Bu şekilde kiralama şirketlerinin yüksek ücretlerinden kaçınmış olursunuz.