Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı

  LYON'DA UYGUN OTO KİRALAMA

  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Lyon'da Araç Kiralama ile tatile start verin

  Fransa'nın ikinci büyük şehri olan Lyon'da keşfedilecek çok şey var. Eski tiyatro sahneleriyle, günümüze kadar korunmuş antik eserleriyle sizi tarihi bir yolculuğa çıkaracak olan Fourviere, gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Türkçede eski Lyon anlamına gelen Vieux Lyon'da rönesans eserlerini görmek mümkün. Tüm şehre yayılan tarihi kalıntılar dışında elbette kentin bir de modern yüzü var. Lyon'da araç kiralama ile şehrin her köşesini gezebilirsiniz. Auto Europe ile kiralayacağınız aracınız ile rotanızı kendiniz belirlersiniz. Rezervasyonunuzu dilerseniz websitemizden, dilerseniz de telefonla rezervasyon bölümümüze ulaşarak her sorunuza cevap alarak gerçekleştirebilirsiniz. Lyon'da araç kiralama hem havalimanı hem de şehrin birçok noktasında bulunan istasyonlardan yapılabilir.

  Trafik ve Otopark

  Fransa'nın ikinci büyük şehri olmasının getirdiği durumlardan birisi tabi ki şehrin kalabalık ve araç trafiği bakımından yoğun olmasıdır. Yoğunluk yalnızca şehir içinde değil özellikle temmuz ve ağustos aylarında otobanlarda da yaşanmaktadır. Bu yüzden turunuzu trafik yoğunluğundan ötürü gecikmeleri de hesaba katarak planlamalısınız. Şehir içindeki dar ve dik caddeler araç kullanımını oldukça zorlaştırmaktadır.

  Fransa genel anlamda düzenli bir karayolu hattına sahiptir. Lyon'dan diğer bir gözde şehir olan Paris'e A6 otobanı üzerinden ulaşmak mümkün. Konumu itibariyle İsviçre ve İtalya'ya yakın olan Lyon'dan bu ülkelere de seyahat edebilirsiniz.

  Otopark
  Lyon'da yol kenarları ücretli park yerleri olarak kullanılmaktadır. Fakat buralara park ederken; kalacağınız süreyi belirleyip önceden ödeme yapmak durumundasınız. Tabi ki ödediğinizden daha fazla kalacağınız zamanlarda tekrar geri gelip ödeme yapıp süreyi uzatabilirsiniz. Şehir merkezinde aynı zamanda katlı otoparklar bulunmaktadır. Park ihlalleri durumunda ceza bedelleri oldukça yüksek olmakla birlikte; aracınızın çekilmesiyle de karşı karşıya kalabilirsiniz.

  Coğrafi Bilgiler

  Lyon şehri ortasından geçen Rhone ve Saone nehirleriyle ikiye bölünmektedir. Nehirler arasında kalan ve yarımada olan Presqu'ile, şehrin merkezidir. Batı yakada kalan kısımda eski şehir merkezi Vieux Lyon bulunmaktadır.

  Lyon'da hava sıcaklıkları kış aylarında eksi 5 dereceye kadar düşmektedir. Yaz ayları ise 35 derecelere kadar tırmanmaktadır. Yaz aylarında zaman zaman şiddetli gök gürültülü yağışlar yaşanmaktadır. Kış ayları ise karlı ve soğuk geçmektedir. Dolayısıyla rahat bir gezi planlayabilmek için ilkbahar veya sonbahar ayları ideal aylardır.

  Lyon Havalimanı

  Lyon'da iki havalimanı vardır. Bunlardan biri daha yoğun olarak kullanılan Saint-Exupery Havalimanı diğeri ise Grenoble-İsere Havalimanı'dır. Saint-Exupery Havalimanı şehrin 25 km doğusunda yer almaktadır. Dış hatlarda çok fazla noktayla karşılıklı uçuşları bulunan, Avrupa'nın önemli havalimanlarından biridir. Özellikle Air France ve easyJet olmak üzere birçok uluslar arası havayolu tarafından kullanılan havalimanına iç hatlarda Strasbourg, Paris ve Marsilya gibi şehirlerden hava ulaşımı mümkündür. Saint-Exupery Havalimanı'ndan şehir merkezine 30 dakikalık tren yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

  Lyon'un diğer havalimanı olan Grenoble-İsere Havalimanı şehir merkezine yaklaşık olarak 1 saatlik mesafede bulunmaktadır. Daha çok Low-Budget olarak tanımlanan düşük fiyatlı havayolu firmalarının kullandığı Grenoble-İsere Havalimanı'ndan Lyon Saint-Exupery Havalimanı'na servis araçları ile ulaşabilirisniz.

  Adı: Lyon Saint-Exupery Havalimanı (LYS)
  Website: www.lyonaeroports.com
  Telefon: +33 426 007 007

  Adı: Grenoble-İsere Havalimanı (GNB)
  Webisite: www.grenoble-airport.com
  Telefon: +33 476 65 484

  Toplu Ulaşım

  Tren
  Lyon'da hem şehir içi hem de şehirler arası ulaşım sağlayan üç tren istasyonu mevcut.

  • Parrache İsatsyonu: Şehir merkezinde bulunan bu istasyon, Place Bellecour meydanına yürüme mesafesindedir.
  • Part-Dieu İstasyonu: 1981 yılında hizmete giren bu istasyon, Lyon iş merkezlerinin kalbinde bulunmaktadır.
  • Saint-Exupery İstasyonu: Bu istasyon, havalimanı demiryolu ulaşımını sağlamaktadır.

  Tabi ki bu ana istasyonlar dışında hem şehir içinde hem de şehrin banliyölerinde birçok istasyon hizmet vermektedir.

  Hızlı Tren
  Kısaca TGV olarak adlandırılan hızlı trenler Lyon'u Avrupa'nın birçok noktasıyla bağlamaktadır. Bu trenle Paris'e iki saatte, Marsilya'ya 36 dakikada ulaşmak mümkün. Uluslar arası hatta Brüksel'e yaklaşık 4 saatlik bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz. Perrache ve Part-Dieu istasyonlarından günde birçok kez hızlı tren seferleri yapılmaktadır.

  Otobüs
  Perrache İsatsyonu önünden Avrupa'nın birçok noktasına ulaşım sağlayan, birçok otobüs firmasının aracı bulunmaktadır. Şehir içi ulaşımını destekleyen yaklaşık 100 otobüs hattı hizmet vermektedir.

  Metro
  Toplamda dört hattı bulunan Lyon metrosu seferleri her 10 dakikada bir gerçekleşmektedir. Duraklarda bir sonraki metro aracının geliş zamanı belirtilmektedir. Gecikme veya aksaklıklar durumunda da yine bildirim yapılmaktadır.

  Taksi
  Lyon'da taksi ücretleri diğer ülkelere göre oldukça yüksektir. Bagaj veya beraberinizde yolculuk edecek ev hayvanınız için ve ayrıca dördüncü yolcu için de ek ücret hesaplanmaktadır. Diğer şehirlerde olduğu gibi taksileri yol kenarından el işareti ile durdurma uygulaması yoktur; onun yerine ya bir taksi durağında beklemeniz ya da telefon ile bulunduğunuz noktaya çağırmanız gerekmektedir.

  Faydalı Linkler

  Fransa Seyahat Bilgisi