Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı

  ADANA'DA UYGUN OTO KİRALAMA

  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Adana'da Araç Kiralama ile en iyi kebap nerede siz orada

  Türkiye'nin en kalabalık altıncı şehri olan Adana, hem tarihiyle hem de mutfağıyla önemli bir şehir. Tarihi Kazancılar Çarşısı, Sabancı Merkez Camii, Adana Arkeoloji Müzesi, Sinema Müzesi, Toprakkale gezilmesi gereken ve zihninizde yer edicek yerlerdir. Adana'da araç kiralama havalimanı veya şehir merkezinden yapılabilir ve tüm bu gezilmesi gereken noktalar rahatça ulaşılabilir. Şehir içinde fazla miktarda bulunan dört ve beş yıldızlı oteller geniş bir konaklama imkanı sunmaktadır. Kendi otoparkları bulunan bu otellerde konaklama yapmanız halinde Auto Europe ile kiraladığınız aracınızı güvenle parkedebilirsiniz. Adana, Türk sineması için de önemli bir şehir. Altın Koza Film Festivali'nin düzenlendiği şehir her yıl sinema severler tarafından büyük ilgi görmektedir. Mutfağı ile de son derece ünlü olan Adana, misafirlerine unutulmaz lezzetler tattırmaktadır. Neredeyse her köşede bulabileceğiniz ocakbaşı restaurantlarda analı kızlı, meşhur Adana kebabı, karsambaç ve fatuş gibi saymakla bitmeyecek lezzetleri tadabilirsiniz.

  Yüz yıllardır ağaç işlemeciliği, adından da anlaşılacağı gibi kazan ve her türlü bakır işleme işçiliğinin yapıldığı Kazancılar Çarşısı, 1882 yılında inşa edilen, 32 metre yüksekliği ile Türkiye'nin en uzun saat kulesi olan Büyük Saat çevresindedir. Çarşı içinde tarihi yapılar yanısıra birçok yerel Adana kebapçısı da bulabilirsiniz. Türkiye'nin en ünlü kebapçılarının yetiştiği söylenen bu çarşıda damak tadınıza sınıf atlatabilirsiniz. 1924 yılında kurulan Adana Arkeoloji Müzesi'nde Hitit dönemine ait silifke, heykel, lahitler, yazıtlar ve sikkeler bulunmaktadır. Merkez Doğapark'ın yanında bulunan bu müzeyi gezdikten sonra Seyhan nehri kenarında bulunan Doğapark'ı da gezmeyi unutmayın. Yürüme mesafesinde bulunan Adana Etnoğrafya Müzesi ve Atatürk Müzesi'ni de aracınızı bu bölgeye park ederek gezebilirisiniz.

  Trafik ve Otopark

  Adana'da şehir içi trafiği sabah ve akşam saatlerinde yoğunlaşsa da genel anlamda trafikten bahsetmek zor. Bazı dar sokaklarda yol kenarlarına parkeden araçlar geçişleri zorlaştırmaktadır. Fakat ilçeler arası ulaşımda özellikle son 10 yılda yenilenen yollar sayesinde rahat bir ulaşım sağlanmaktadır. Adana'dan O 51 otoyolu üzerinden yaklaşık bir saatte Mersin'e ulaşmak mümkün. Adana'da araç kiralama ile yakın çevrede bulunan birçok noktaya otoyollar ile ulaşabilirisniz. Örneğin D400 karayolu üzerinden güneye doğru yapacağınız bir saatlik yolculukla Yumurtalık Lagünü Milli Parkı'na ulaşabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

  Otopark
  Şehir içinde birçok noktada ücretli otoparklar hizmet vermektedir. Ayrıca hotellerin de kendi müşterilerine ait park yerleri vardır. Ayrıca bazı ara sokaklarda da aracınızı yol kenarlarına bırakabilirsiniz, fakat bu noktalara park ederken park yasağı uyarılarına dikkat etmenizi öneririz; aksi taktirde aracınızın polis tarafından çekilmesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

  Coğrafi Bilgiler

  Akdeniz bölgesinin doğusunda yer alan Adana, 1,5 milyon nüfusu ile önemli bir tarım ve sanayi şehridir. Şehrin lokomotifi olan Çukurova, pamuk üretimi açısından dünyanın sayılı noktalarından biridir. Verimli toprakları sayesinde birçok tarım ürününün üretimine imkan veren Adana'da portakal ve karpuz da yetiştirilmektedir. Akdeniz iklimini sert bir şekilde yaşayan şehir; yaz aylarında 34, kış aylarında ise 6 dereceleri görmektedir. Yaz ayları kurak ve oldukça sıcak geçen Adana'da kış mevsimi de ılık ve yağışlıdır.

  Adana Havalimanı

  Asıl adı Adana Şakirpaşa Havalimanı olan havaalanı şehir merkezine yakın konumdadır. Yanızca Adana değil; Mersin ve Osmaniye gibi komşu şehirlere de hava ulaşım hizmeti sağlamaktadır. İç ve dış hatlar olmak üzere iki terminalden oluşan havalimanının kapalı otoparkı bulunmamaktadır. Onun yerine açık otopark hizmet vermektedir. Yılda ortalama 5 milyon yolcuya hizmet veren havalimanından İstanbul havalimanlarına, İzmir, Antalya, Trabzon yanısıra sezonluk olarak Avrupa'nın da bazı noktalarından uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Adana'da oto kiralama havalimanı veya şehir merkezinden yapılabilir.

  Adı: Adana Şakirpaşa Havalimanı (ADA)
  Website: www.adana.dhmi.gov.tr
  Ulaşım: Havalimanından şehir merkezine 135 numaralı otobüs hattı ile Havalimanı-Şehir merkezi dolmuş hattı hizmet vermektedir.

  Toplu Ulaşım

  Şehir içi toplu ulaşımı otobüs, dolmuş, metro ve hafif metrolarla gerçekleştirilmektedir. Şehir içinde 14 kilometrelik metro hattı 13 durak ile hizmet vermektektedir. Şehrin banliyölerini merkez ile bağlayan hafif metro hattı da vardır.

  Tren
  1886 yılında kurulan Adana ve Çukurova demiryolları cumhuriyetin ilanıyla birlikte oldukça genişledi ve uzak mesafeleri birbirine bağladı. Günde 29 sefer ile Adana-Mersin tren hattı en sık sefere sahip olan hat olarak karşımıza çıkıyor. Adana'dan diğer şehirlere ulaşım sağlayan demiryolu hatları şunlardır:

  • İç Anadolu Mavi Treni: İstanbul Haydarpaşa - Adana
  • Çukurova Mavi Treni: Ankara - Adana
  • Erciyes Ekspresi: Kayseri - Adana
  • Fırat Ekspresi: Elazığ - Adana

  Faydalı Linkler

  Adana Turizm Bilgisi