Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı

  ŞANLIURFA'DA UYGUN OTO KİRALAMA

  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Şanlıurfa'da Araç Kiralama ile sıra geceleri başlasın

  M.Ö 11.000'li yıllara dayanan tarihi ve mutfağıyla Şanlıurfa, bölgenin ve Türkiye'nin önemli şehirlerinden biridir. Yaklaşık 2 milyon nüfusu ile tarım, hayvancılık ve turizm şehri olan Şanlıurfa, size unutulmaz bir gezi yaşatabilir. Auto Europe ile Şanlıurfa'da araç kiralama ile dünyanın bilinen en eski mabeti olan Göbeklitepe Höyüğü'nü gezebilirsiniz. M.Ö 11.000. yıllarda tapınma amacıyla yapılan mabet, yılın her dönemi ziyaretçi akınına uğramaktadır. Gaziantep, Adıyaman, Mardin ve Diyarbakır'a komşu olan Şanlıurfa'da Balıklıgöl de gezmeniz gereken önemli yerlerden biridir. Şehrin güneybatısında bulunan Balıklıgöl; İbrahim peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinir ve aynı zamanda kutsal balıkları ile tarihi eserleriyle çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. Şanlıurfa'ya yapacağınız seyahatte uğramanız gereken yerlerden biri de şehrin birçok yerinde karşınıza çıkacak olan restaurantlardır. Şanlıurfa'nın eşsiz lezzetlerini yerinde tatmak damak tadınıza farklı bir boyut kazandıracaktır. Özellikle Urfa kebabı, kazan kebabı, Urfa lahmacun ve çiğ köfte gibi lezzetleri ile yalnızca Türkiye'de değil; dünyanın neredeyse her yerinde ünlenmiş Şanlıurfa sofrasına uğramanızı tavsiye ederiz.

  Şanlıurfa'da araç kiralama ile şehrin farklı noktalarında bulunan tarihi mekanları konforlu bir şekilde gezebilirsiniz. Kiralama için websitemizi kullanabilirsiniz veya 0850 390 28 67 nolu telefondan müşteri temsilcilerimizle görüşerek aracınızı rezerve edebilirsiniz. Şanlıurfa'da oto kiralama, havalimanı veya şehir merkezinden yapılabilir.

  Trafik ve Otopark

  Şanlıurfa'da şehir içi trafik yoğunluğundan bahsetmek zor. Büyük kavşaklarda zaman zaman kırmızı ışıkta bekleme süresi biraz uzasa da, akıcı olduğunu söylemek mümkün. Şehrin içinden geçen D400 karayolu batıda Gaziantep ve doğuda Mardin şehirlerini; D885 karayolu ise kuzeydoğuda Diyarbakır ile bağlantı sağlamaktadır. Şanlıurfa'dan Gaziantep'e E90 otoyolu veya D400 karayolu üzerinden 154 kilometrelik bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Diyarbakır'a ise E99 otoyolu üzerinden 176 kilometre gitmeniz gerekmektedir. Balıklıgöl, şehir merkezine çok yakın konumdadır. Merkezden güneye doğru Haleplibahçe caddesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Şehrin doğusundan ise Balıklıgöl caddesi; güneyinden ise Fuzuli caddesi üzerinden Balıklıgöl tabelalarını takip etmeniz gerekmektedir.

  Otopark
  Şehir merkezinde yol kenarlarına park edebilirsiniz. Tabi ki acil ulaşım yollarına dikkat etmelisiniz. Zira bu caddelere park etmek yasaktır ve aracınız çekilebilir. Şehir içinde Urfa City AVM, Abide Park AVM ve Piazza AVM otoparklarına da park edebilirsiniz. Bu otoparklar güvenlik kameraları ile izlenmektedir. Balıklıgöl yakınında, Fuzuli caddesi ile 2372. sokağın kesiştiği noktada bulunan açık ve ücretli otoparka aracınızı bırakabilirsiniz ve Balıklıgöl'ü gezebilirsiniz.

  Şehir içindeki park ihtiyacı belediye denetiminde çalışan BELSAN şirketi tarafından karşılanmaktadır. Yol kenarları park uygulaması ile 24 farklı bölgede 1303 araç için park yeri mevcuttur. Müze otoparkı da sabah 07:00 ile 23:00 arasında, 1200 araç kapasitesi ile hizmet vermektedir. Ayrıca bu otoparka park eden müşterilerin 63 nolu hatta kullanmak üzere otopark ile şehir merkezi arası ulaşımı sağlamak amacıyla iki adet ücretsiz biniş kartı verilmektedir.

  Coğrafi Bilgiler

  Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Şanlıurfa, kara iklimine sahiptir. Yaz ayları oldukça sıcak ve kurak, 35 derece üstünde geçmektedir. Kış ayları ise en soğuk 3 ile 5 derece arasında olmaktadır. Güneyden esen rüzgarlarla kavurucu sıcak hava dalgaları havayı oldukça boğucu hale getirmektedir. Topraklarının %22'si dağlardan, %61,7'si platolardan ve %16,3'ü de ovalardan oluşmaktadır. Fırat ırmağının geçtiği şehirde akarsular ve göller vardır.

  Şanlıurfa Havalimanı

  Asıl adı Şanlıurfa GAP Havalimanı olan havaalanı, Haziran 2007'de hizmete girmiştir. Uçuşların yalnızca iç hatlarda İstanbul, Ankara ve İzmir'den yapıldığı havaalanının dışında 500 araç kapasiteli bir de otopark bulunmaktadır. Auto Europe ile online araç kiralama sonrası araç teslimatlarınızı havalimanından yapabilirsiniz.

  Adı: Şanlıurfa GAP Havalimanı (GNY)
  Website: www.gap.dhmi.gov.tr
  Ulaşım: D885 ve D390 karayolları üzerinden özel aracınızla veya otobüsle ulaşmak mümkün.
  Telefon: +90 (0) 414 378 11 11

  Toplu Ulaşım

  Şanlıurfa'da şehir içi toplu taşıma hizmet belediye otobüsleri ile özel dolmuş ve özel halk otobüsleri aracılığı ile sağlanmaktadır. Belediye otobüsleri 20 hat üzerinde hizmet vermektedir. Belsan şirketinin sağladığı toplu taşıma hizmeti ise 303 araç ile günde ortalama 180.000 yolcuya ulaşmaktadır. Toplamda 40 hat üzerinde hizmet veren özel işletmecilik şehrin ulaşım ihtiyacını büyük oranda karşılamaktadır. Şehir içi toplu taşıma araçlarından Urfakart alarak faydalanabilirsiniz. Biniş kartlarını büfelerden ve Kiosk sistemi ile otomatlardan edinebilirsiniz.

  Otogar

  Şanlıurfa'da Karaköprü ilçesinde bulundan otobüs terminalinden diğer şehirlere ulaşım imkanı sağlanmaktadır. Terminal içersinde restaurantlar, kafeler, mescit gibi hizmetler de mevcuttur. Bu otobüs terminalinden Diyarbakır'a, Gaziantep'e ve Mardin'e gün içinde ortalama her iki saatte bir otobüs seferi vardır. Ayrıca kuzeydoğu Anadolu, ve İç Anadolu bölgelerine çok sık olmakla birlikte neredeyse tüm bölgelere de şehirler arası otobüsler ile ulaşmak mümkün.

  Faydalı Linkler

  Şanlıurfa Turizm Bilgisi

  İşlem Kalitenizi Geliştirin

  Tarafımızca desteklenmeyen bir tarayıcı kullanmaktasınız. İşlem kalitenizi ve güvenliğinizi artırmak için lütfen tarayıcınızı geliştiriniz.

  Chrome veya Firefox tarayıcılarının son sürümlerini tavsiye ederiz