Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı

  GAZİANTEP'TE UYGUN OTO KİRALAMA

  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Gaziantep'te Araç Kiralama Auto Europe kalitesiyle

  İki milyon nüfusuyla Türkiye'nin en kalabalık sekinci şehri olan Gaziantep, önemli bir sanayi ve ticaret kentidir. Fırat nehrinin geçtiği şehirde birçok noktada yapay göller vardır. Zeytin, antep fıstığı, meyve ve sebze üretiminin yapıldığı şehir tarihi mekanlarıyla da önemli bir turizm noktasıdır. Kentin simgesi olan Gaziantep Kalesi şehri ziyaret edenlerin uğramadan geçemeyeceği önemli bir turistik mekan. Alleben deresinin güney kenarında bulunan kale 25 metre yükseklikte bulunmaktadır. Kalenin güneyinde ise tarihi Naib Hamamı vardır. Gaziantep'te araç kiralama ile şehrin farklı noktalarında bulunan turistik mekanlara kolaylıkla ulaşabilirisiniz. Auto Europe üzerinden yapacağınız kiralama ile Aziz Bedros Kilisesi'ni ve ardından tarihi Antep Evleri'ni gezebilirsiniz. Gaziantep denince tabi ki bakır işlemelerinden ve Bakırcılar Çarşısı'ndan bahsetmemek olmaz. 500 yıllık bir geleneği sürdüren bakır ustalarının çekiçlerinden çıkan melodiler sizi farklı bir döneme götürebilir. Çarşıda bakır ustalarının işçiliğini onların ikram edeceği taze demlenmiş çay eşliğinde inceleyebilir ve dilerseniz hatıra için küçük alışverişler yapabilirsiniz. Gaziantep'te oto kiralama ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir diğer turistik mekan ise Zeugma Antik Kenti'dir. Aracınızı antik kentin yakınına parkedebilir ve tarihe tanıklık edebilirsiniz. Gaziantep'e ne sebeple seyahat edecek olursanız olun, mutfağından geçmeden gitmeyin. Eşsiz Antep yemeklerini tadabileceğiniz tarihi restaurantların bulunduğu kent merkezi, ağız tadınıza seviye atlatacaktır.

  Trafik ve Otopark

  Gaziantep'te trafik genel olarak akıcıdır. Kavşaklarla daha düzenli hale gelmiş olan yollarda tabela sisteminin detaylı olması da gitmek istediğiniz noktaya kolay ulaşmanızı sağlamaktadır. Şehrin içinden iki adet karayolu geçmektedir. Bunlar D400 ve D850 karayollarıdır. Şehrin etrafından ise iki adet otoyol dolanmaktadır. Bunlar O52 ve O54 otoyollarıdır. Şehir içinden D400 ve D850 karayollarından bu otoyollara bağlanabilirsiniz. Gaziantep'te araç kiralama ile Akdeniz yönüne de seyahat etmek isteyenler O52 üzerinden E90 otoyoluna bağlanabilir ve 220 kilometre mesafedeki Adana'ya ulaşabilir. Aynı yönde bulunan İskenderun'a da tabelaları takip ederek sapabilirsiniz. İskenderun'un mesafesi de 200 kilometre.

  Otopark
  Şehir içinde birçok noktada katlı otoparklar bulunmaktadır. Turistik yerlerde de bulunan açık ve kapalı otoparklara aracınızı bırakabilirsiniz. Güvenlik gözetiminde ve ücretli olan otoparkların genel olarak doluluk oranı %60'tır. Fakat haftasonları bu oran tabi ki yükselmektedir. Bu yüzden bir otoparka girmeden önce girişindeki dolu/boş tabelasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

  Parkomatlar
  Yol kenarlarına bırakılan araçlar nedeniyle sıkışan trafiğe çözüm için üretilen bu sistem; yol kenarlarına süreli ve ücretli park imkanı sağlamaktadır. Özellikle dükkanlardan alış veriş yapmak isteyen ve aracını 1-2 saatliğine bırakacak olan insanların park ihtiyacını gidermektedir. Parkomatların bulunduğu 30 cadde kenarına aracınızı parkedebilirsiniz. Bu noktalarda bulunan görevliler size ücret ve park süresi hakkında bilgi verecektir.

  Coğrafi Bilgiler

  Gaziantep'in kuzeyi Kahramanmaraş, güneyi Kilis ve batısı Nurdağı'dır. Çok sayıda pınarın olduğu şehirdeki tüm göller yapaydır. Karasal ve Akdeniz ikliminin hakim olduğu Gaziantep, yaz aylarında çok sıcaktır. 35 derece ortalama ile yazı atlatan şehir kış aylarında ise sıfır derece civarıdır. Nem oranının düşük oluşu ve karasal iklimin etkisiyle gece gündüz sıcaklık farkı oldukça yüksektir. Gaziantep'in nüfusu yaklaşık 2 milyondur ve Türkiye'nin en kalabalık sekinci şehridir.

  Gaziantep Havalimanı

  Şehrin 20 kilometre güneydoğusunda bulunan havalimanı, iç ve dış olmak üzere iki terminalden oluşmaktadır. Yeterli sayıda otopark imkanının sağlandığı havalimanından İstanbul, Antalya, Ankara ve Almanya'nın bazı şehirlerine uçuşlar yapılmaktadır. Havaalanı, 2015 yılında resmi rakamlara göre 2,3 milyon yolcuya hizmet vermiştir.

  Adı: Gaziantep Oğuzeli Havalimanı (GZT)
  Website: www.gaziantep.dhmi.gov.tr
  Ulaşım: Şehir merkezinden D850 karayolu ile 28 dakikada ulaşabilirsiniz.

  Toplu Ulaşım

  Gaziantep'te toplu taşıma otobüs, dolmuş ve tramvaylarla yapılmaktadır. 171 otobüs hattı bulunan şehirde; otobüs-tramvay aktarma hatları ve durakları da mevcut. Numaraları TA ile başlayan otobüs hatlarından tramvaylara ücretsiz aktarma yapabilirsiniz. Belediyeye bağlı tüm araçlardan yararlanabileceğiniz şehir içi ulaşım kartı olan Kart27 alabilirsiniz. Bu kartla aynı zamanda Gaziantep Kent Müzesi, Gaziantep Kalesi ve Gaziantep Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi'ne de giriş yapabilirsiniz.

  Otogar
  Gaziantep'te bulunan şehirler arası otobüs terminalinden yurt içinde birçok şehre kara ulaşımı sağlanmaktadır. Birçok özel şirketin ofislerinin bulunduğu otogardan şehir merkezine belediye otobüsü ve dolmuşlarla ulaşabilirsiniz.

  Faydalı Linkler

  Gaziantep Turizm Bilgisi