Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı

  TRABZON'DA UYGUN OTO KİRALAMA

  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Trabzon'da Araç Kiralama ile Karadeniz Turu

  Türkiye'nin kuzeyinde, Karadeniz bölgesinde yer alan Trabzon; ülkenin en kalabalık 29. ilidir. Karadeniz sahili ile Zigana dağları arasında yer alan Trabzon'da hem tarihi hem de doğa güzelliklerini Auto Europe ile keşfedebilirisiniz. Trabzon'da araç kiralama ile Trabzon Kalesi, Vazelon Manastırı, Uzungöl ve doğa harikası yaylaları gezebilirsiniz. Tabi ki Trabzon denince akla ilk gelen yerlerden biri Sümela Manastırı'dır. M.S. 365-395 yılları arasında inşa edildiği tahmin edilen manastır; kendini ibadete ve tanrı aşkına adayan insanların kendilerini sosyal yaşam ve tüm tehlikelerden izole etmek için ulaşılması güç bir noktaya kurulmuştur. Aynı amaçla yapılan Vazelon Manastırı da M.S. 270'li yıllarda inşa edilmiştir.

  Aracınızla yapacağınız kısa bir yolculuğun ardından harika manzarasıyla sizi karşılayacak olan Bozetepe'ye gidebilirsiniz. Tüm şehri tepeden gören Bozetepe'de çay keyfi yapabilirisiniz. Tabi ki Karadeniz gezisinde yapılması gereken en önemli aktivitelerden biri de yayla turudur. Lapazan yaylası ve Garester yaylası en ünlü yaylalar olarak görülmesi gereken cennet köşeleri adeta. Yükseklikleri 2000 metrenin üstünde olan yaylalarda alt yapı olmadığından günübirlik geziler veya kamp gezileri düzenlenebilir. Trabzon'da araç kiralama ile yaylalara en uygun aracı geniş araç seçenekleri arasından seçebilir, turunuzu özgürce ve zamana bağlı kalmadan yapabilirisiniz. Trabzon'da oto kiralama, havalimanı veya şehir merkezinden yapılabilir. Detaylı bilgi için 0850 390 28 67 nolu telefondan müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.

  Trafik ve Otopark

  Trabzon'da trafik çok yoğun olmamakla birlikte genelde akıcıdır. Şehir içinde kavşaklarda dikkatli olunması gerekmektedir. Şehir içinde hız limiti 50 km/s'tir. Yaylalara yapacağınız gezilerde aracınızın toprak yollara uygun olduğunu gözden geçirmenizi öneririz. Şehir merkezinden Maçka'ya ve yaylalara Gürgenağaç Köyü yolu üzerinden 40 kilometrelik keyifli bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Cennet köşesi Uzungöl'e Trabzon-Rize yolu, D010 karayolu ve E70 karayolu üzerinden ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinden Uzungöl toplam 100 kilometredir. Garester yaylası ise Uzungöl'e 14 kilometre mesafededir ve rakımı 2270 metredir.

  Otopark
  Şehir merkezinde yol kenarlarına park etmek mümkün fakat park yasağı tabelalarına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Şehir merkezinde birçok noktada kapalı ve açık otoparklar da bulunmaktadır. Aşağıda şehir merkezinde bulunan bazı otoparkların isimleri ve adresleri yer almaktadır:

  • İpekyolu Kapalı Otopark: Kemerkaya Mah. Kahramanmaraş Cad. İpekyolu İş Mrk. Ortahisar, Trabzon
  • Terminal Otopark: Ortahisar Mah. Terminal Sok. 67 Merkez, Trabzon
  • Ganita Otopark: İskenderpaşa Mah. Topal Hakim Sok. Merkez, Trabzon

  Coğrafi Bilgiler

  Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Trabzon'un il topraklarının %22,5'i yayla, %77,5'i tepelerden oluşmaktadır. Ilıman Karadeniz iklimine sahip olan şehir kış aylarında 8 derece, yaz aylarında ise 24 derece olmaktadır. Ayrca tüm yıl bol yağışlı olan Trabzon'un nüfusu yaklaşık 780.000'dir. Ekime elverişli alanları az olmasına rağmen; çay ve fındık bahçeleri geniş yer kaplamaktadır. Trabzon'da tarım ürünü olarak çay, fındık, mısır, patates ve tütün gibi ürünler üretilmektedir. Ayrıca ülkenin balıkçılık sektörünün lideri konumundadır ve üretim hacminin %20'sini oluşturmaktadır.

  Trabzon Havalimanı

  İç ve dış hatlar olmak üzere iki terminalden oluşan havalimanı denize paralel bulunmaktadır. Şehir merkezine yalnızca 6 kilometre uzaklıktadır. Yıl boyu İstanbul, Antalya, İzmir ve Almanya şehirlerinden uçuşlar yapılmaktadır.

  Adı: Trabzon Havalimanı (TZX)
  Ulaşım: Şehir merkezinden Pelitli istikametine doğru gidildiğinde 8. kilometrede bulunmaktadır.
  Website: www.trabzon.dhmi.gov.tr

  Toplu Ulaşım

  Trabzon'da toplu taşıma hizmeti dolmuş ve otobüslerle sağlanmaktadır. 32 adet otobüs hattı bulunmaktadır ve seferler ortalama her 15 dakikada bir yapılmaktadır. Şehir merkezinden havalimanına 13 nolu Çimenli hattıyla ulaşabilirsiniz. Şehir ulaşımında en uzun hat 21,2 kilometre ile Akçaabat-K.T.Ü. (Karadeniz Teknik Üniversitesi) ve 40 kilometre ile Arsın-Sürmene hattıdır. Şehir merkezinde aynı zamanda bir de Otogar bulunmaktadır. Samsun ve tüm Karadeniz şehirleri ile İstanbul, Ankara, Antalya, Muğla ve Aydın'a şehirler arası otobüs seferleri bulunmaktadır.

  Faydalı Linkler

  Trabzon Turizm Bilgisi