Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı

  DİYARBAKIR'DA UYGUN OTO KİRALAMA

  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Diyarbakır'da Araç Kiralama - En cazip fırsatlarla

  1,6 milyon nüfusuyla ve 9000 yıllık geçmişiyle bölgenin önemli şehirlerindendir Diyarbakır. Şehrin dört bir yanında Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerine ait kalıntılar vardır. Auto Europe ile Diyarbakır'da araç kiralama yaparak tüm şehri gezebilirisiniz. Gezilmesi gereken yerlerin başında Diyarbakır Kalesi ve tarihi camiiler gelmektedir. Geçmişi M.S 639 yılına dayanan Ulu Camii, 1532 yılında yapılmış Akkoyunlu eseri olan Safa Camii ve sahabe mezarlarının bulunduğu 1155 ile 1169 yılları arasında yapılan Kale Camii bunlardan yalnızca birkaçı. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış şehirde tarihi kiliseler de görülmeye değer. Yapımı üçüncü yüzyılda biten Meryem Ana Kilisesi ve içindeki aziz türbeleri bunlardan biri. Ayrıca Belisırma bölgesinin en yüksek kilisesi olan Surp Girogos Kilisesi de üçüncü yüzyıla dayanan tarihiyle Diyarbakır'da oto kiralama ile ulaşabileceğiniz ve mutlaka gezmeniz gereken diğer bir tarihi eser.

  Diyarbakır'da araç kiralama işleminizi websitemiz üzerinden veya telefonla müşteri temsilcilerimiz üzerinden gerçekleştirebilir; kiralık aracınızı havalimanı veya şehrin farklı noktalarından teslim alabilirsiniz. Dilerseniz rezervasyonunuza bir de navigasyon cihazı ekleyerek, adres bulmakla vakit kaybetmeden; gitmek istediğiniz noktaya kolayca ulaşabilirisiniz. Rezervasyon ve sorularınız için 0850 390 28 67 nolu hattımızdan temsilcimizle görüşebilirsiniz.

  Trafik ve Otopark

  Diyarbakır, Türkiye'nin güneydoğusunda ana otoyolların kesiştiği şehirdir. Batısından doğusuna uzanan ve diğer şehirlerle arasındaki ulaşımı sağlayan E99 otoyolu, kuzeye giden D885 ve güneye giden D950 karayolları da şehrin içinden geçmektedir. Şehir içinde ise rahat bir ulaşım vardır. Genel anlamda trafik sıkışıklığından söz etmek mümkün değil. Şehir içi hız limiti 50 km/s olan Diyarbakır'da ara yollarda hız sınırı 70 km/s ve otoyollarda 120 km/s'tir. Şehrin bir ucundan diğer ucuna otoyollara kısa süreliğine bağlanarak ulaşmak mümkün. Diyarbakır'dan diğer şehirlere örneğin Gaziantep'e E99 ve E90 otoyolları üzerinden üç buçuk saatte ulaşabilirsiniz. Gaziantep ile Diyarbakır arası 311 kilometredir.

  Otopark
  Şehir içinde açık ve ücretli otoparkar mevcut. Aynı zamanda yol kenarlarında izin verilen bölgelere aracınızı park edebilirsiniz. Diyarbakır'da park sınıtısı yok denecek kadar az.

  Coğrafi Bilgiler

  Güneydoğu Anadolu'da bulunan Diyarbakır, Mezopotamya'nın kuzeyini oluşturmaktadır. Etrafı dağlarla çevrili olan şehrin en yüksek dağı 2830 metre ile Anduk Dağı'dır. Sert kara ikliminin hüküm sürdüğü bölge yaz aylarında oldukça kurak ve 35 derece civarında olmaktdır. Kış ayları ise eksi beş derece civarında geçmektedir. Dicle Nehri'nin geçtiği Diyarbakır'ın nüfusu 1,6 milyondur.

  Diyarbakır Havalimanı

  Uluslar arası havalimanı olan Diyarbakır Havalimanı şehre 5 kilometre mesafededir. 2016 yılında açılan yeni terminali ile iyice büyüyen havalimanının şu anki kapasitesi yıllık 5 milyon yolcudur. İç hatlarda İstanbul, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir ve Van'a; dış hatlarda ise düzenli olarak Erbil ve Lefkoşa'ya, aynı zamanda da hac ve umre dönemlerinde Suudi Arabistan'a uçuşlar gerçekleştirilmektedir.

  Adı: Diyarbakır Havalimanı (DIY)
  Website: www.diyarbakir.dhmi.gov.tr
  Ulaşım: Havalimanına şehir merkezinden 10 dakikada ulaşmak mümkün. Şehrin kuzeyinden D950 karayolu ile şehrin merkezinden ise Medine Bulvarı üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Toplu Ulaşım

  Diyarbakır'da şehir içi toplu taşıma hizmeti otobüs ve dolmuşlarla sağlanmaktadır. 23 otobüs hattının bulunduğu şehirde Diyarkart ile tüm belediye ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Diyarkartlar aylık alınabildiği gibi kontörlü olarak da kullanılmaktadır. Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki toplu ulaşımı Z2 otobüs hattı gerçekleştirmektedir. Şehir merkezinde bulunan otobüs terminalinden de köylere ve diğer şehirlere ulaşım sağlanmaktadır.

  Faydalı Linkler

  Diyarbakır Turizm Bilgisi