Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı

  SAMSUN'DA UYGUN OTO KİRALAMA

  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Samsun'da Araç Kiralama Auto Europe kalitesiyle

  Orta Karadeniz'de bulunan Samsun, yaklaşık 1,3 milyon nüfusuyla bölgenin en kalabalık şehridir. Liman kenti olması sebebiyle önemli bir ticaret ve lojistik merkezi olan şehir, yakın tarih açısından da son derece önemlidir. Doğuda Ordu, batıda Çorum, Sinop ve güneyde Tokat ve Amasya ile komşu olan Samsun, Atatürk tarafından 1919 yılında milli mücadelenin ilk adımı atıldığı gerekçesiyle Atatürk'ün şehri olarak anılmaktadır. Genel olarak yayla ve doğa turizmi yaygın olan şehir 35 kilometrelik sahil şeridiyle de farklı alternatifler sunmaktadır. Kıyıda sörf, jet ski ve yelken; yamaçlarda ise yamaç paraşütü ve at biniciliği sporları yaygın olarak yapılmaktadır. Samsun'da araç kiralama ile hem yaylaları hem de şehrin faklı noktalarında bulunan müzeleri gezebilirsiniz. Gazi Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'da kaldığı sırada kullandığı eşyaların sergilendiği ve 19 Mayıs ruhunun yaşatıldığı müzelerden biridir. Auto Europe ile Samsun'da oto kiralama yaparak kolay ulaşabileceğiniz bir diğer müze ise Bandırma Vapuru Müzesi'dir. Bandırma Vapuru'nun birebir kopysı olan müze-vapurun içinde balmumu heykelleri, 1800'lü yıllara ait gemici saatleri, telefonlar sergilenmektedir. Ayrıca müzede Atatürk'ün beylik silahı ile el yazması nüshaları da görebilirsiniz. Samsun'da araç kiralama ile havalimanı veya şehir merkezinden alacağınız kiralık aracınızla gezerken şehrin birçok noktasında Atatürk anıtlarını görmek mümkün. Tam anlamıyla 19 Mayıs ruhu barındıran Samsun, hiç şüphe yok ki hafızalarınızda bu anlamda yer edecektir.

  Trafik ve Otopark

  Samsun'da şehir içi trafiği oldukça rahat. Şehir nüfusunun tüm alana dağılmış olması sebebiyle sabah ve akşam saatlerinde trafikte araç yığılması yaşanmamaktadır. Şehir, Karadeniz'in ortalarında bulunduğundan doğu ile batı Karadeniz'i birbirine bağlayan otoyollar buradan geçmektedir. Doğu Karadeniz ile batı Karadeniz'i bağlayan D010 karayolu Samsun'dan geçmektedir. Bu karayolu ile Trabzon'dan Zonguldak'a; hatta devamında İstanbul'a kadar uzanmak mümkün. Samsun'dan güneye doğru ilerleyen karayolu ise D795 karayoludur. Şehir merkezinden havalimanına gitmek için Çarşamba istikametinde doğuya D10 karayolu ile 23 kilometrelik bir yolculuk yapmanız gerekmektedir.

  Otopark
  Şehir içinde hem yol kenarlarına hem de açık otoparklara park edebilirsiniz. Tabi ki yol kenarlarına park ederken park yasağı uyarılara dikkat etmelisiniz. Acil ulaşım yollarında yol kenarlarına park edilmesine izin verilmemektedir. Böyle bir durumda aracınızın çekilmesi ile karşılaşabilirsiniz. Sahil bölgesinde hem Samsun limanı hem de Sahil Park ve Sevgi Gölü gezileriniz için aracınızı Muzaffer Önder Parkı önündeki ücretli ve açık otoparka bırakabilirsiniz. Batıda çok yakın mesafede bulunan Atatürk Kültür Merkezi'ne ve doğuda bulunan ve yine yürüme mesafesinde olan Bandırma Vapuru'na da aracınızı buraya bırakarak gidebilirsiniz.

  Coğrafi Bilgiler

  Orta Karadeniz'de bulunan Samsun'da, Çarşamba ve Bafra ovaları önemli tarım alanlarıdır. Şehrin merkezi dışında kalan kısımları oldukça yeşildir. Sahil kısımları yaz aylarında sıcak ve nemli olurken kış aylarında ise serin ve yağışlı olmaktadır. Sahil kesimlerinde kış aylarında kar yağışı çok nadir görülmektedir. İç kesimlerde ise kış aylarında ulaşımı aksatacak kadar kar yağışı olmaktadır. Şehrin genelinde yaz ayları yaklaşık 26 derece olurken kış ayları 3-4 derece civarında geçmektedir.

  Samsun Havalimanı

  Asıl adı olan Samsun Çarşamba Havalimanı, iç hatlar ve dış hatlar olmak üzere iki adet terminalden oluşur; İstanbul, Antalya, İzmir ve Ankara'dan uçuşlar gerçekleşmektedir. Sezonluk olarak da Medine ve Cidde'ye seferler düzenlenmektedir.

  Adı: Samsun Çarşamba Havalimanı
  Website: www.carsamba.dhmi.gov.tr
  Ulaşım: D010 karayolu üzerinden, 28 kilometre doğuya giderek 28 dakikada ulaşabilirsiniz.

  Toplu Ulaşım

  Samsun'da toplu taşıma hizmeti belediyeye bağlı SAMULAŞ ve BAFAŞ şirketleri tarafından yapılmaktadır. Şehir içi ulaşımı otobüs, dolmuş, tramvay ve teleferiklerle yapılmaktadır. Yaklaşık 15 kilometrelik ve 21 duraklık 14 tramvay hattı ile şehir içi ulaşımı oldukça kolay olan Samsun'da daha uzak mesafelere otobüsler hizmet vermektedir. Üniversite bölgesine kullanabileceğiniz teleferik biletleri de iki binişlik kart olarak satılmaktadır. Tüm ulaşım araçlarının biletleri ve kartları büfe ve duraklardan temin edilebilmektedir.

  Faydalı Linkler

  Samsun Turizm Bilgisi