Auto Europe

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ
 • Ücretsiz İletişim Hattı

  NEVŞEHİR'DE UYGUN OTO KİRALAMA

  Dünya Çapında Araç Kiralama
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Dünya Çapında Araç Kiralama

  Nevşehir'de Araç Kiralama ile Haydi Kapadokya'ya

  Kayseri, Adana, Konya ve Ankara'nın ortasında bulunan Nevşehir, doğa güzellikleri ve tarihi ile Türkiye'nin önemli turizm noktalarından birisidir. Nevşehir'in ünü tüm dünyada Kapadokya ile yaygınlaşmıştır. Kapadokya'nın taş mimarisinin kaynağı volkanik yapısıdır. 60 milyon yıl önce gerçekleşen yanardağ patlamalarıyla oluşmuş Peri Bacaları, tarih boyunca insanlar tarafından ev ve kilise olarak kullanılmış ve bu sayede insanlar medeniyetlerini yaşatmışlardır. Peri Bacaları, Kapadokya ve Nevşehir'in simgesi durumundadır. Çapı bir metre ile yirmi metre arasında olan Peri Bacaları her mevsim ziyaret edilebilir. Auto Europe üzerinden Nevşehir'de araç kiralama ile bu cennet köşelerine kolayca ulaşabilir ve seyahatinize konfor katabilirsiniz. Nevşehir'de gezilmesi gereken bir diğer yer de Göreme Açık Hava Müzesi. M.S. 4. yüzyıl ile 13. yüzyıl arasında manastır olarak kullanılan bölge UNESCO dünya mirası listesinde yer almaktadır. İçinde Aziz Basileus Kilisesi, Elmalı Kilisesi, Aziz Barbara Kilisesi ve Yılanlı Kilisesi'ni barındıran oluşum Nevşehir'de araç kiralama ile gezilebilecek yerlerden birisidir.

  Araç kiralama ile ulaşabileceğiniz bir diğer nokta ise Ihlara Vadisi. Kapadokya'nın aksine şehrin güneyinde yer alan Ihlara Vadisi tam bir cennet bahçesi. 150 metre derinlikte etrafı kayalar ile çevrili olan vadide, kiliseler görülebilir ve doğa yürüyüşü yapılabilir. Nevşehir turunda biraz adrenalin diyen ziyaretçiler tüm güzellikleri gökyüzünden balon turlarıyla izleyebilir. Nevşehir'e gittiğinizde katılmanız gereken etkinliklerin başında gelen balon turları ile hem keyfili hem de eğelenceli anlar yaşayabilirsiniz. Arkadaşlarınız ile bineceğiniz balon sepetlerinde 1 saat 15 dakika boyunca gökyüzünün tadını çıkarabilirsiniz. Şehrin ve gökyüzünün size eşsiz görüntüler sergilemesi için balon turlarının en güzel saati gün doğumu saatleridir. Nevşehir'de oto kiralama havalimanı veya şehir merkezinden yapılabilir.

  Trafik ve Otopark

  Nevşehir'de şehir içi trafiği genel olarak akıcıdır. Şehrin içinden geçen iki adet otoyol vardır. Güneybatıdan kuzeydoğuya D300 karayolu ve güneydoğudan kuzeybatıya D765 karayolu, şehri diğer lokasyonlarla bağlamaktadır. Şehrin doğusuna doğru ilerleryen D300 otoyolu ise Nevşehir-Ürgüp yoludur. Şehir içinde bazı caddeler asfalt yerine döşeme taşlarla kaplanmıştır. Bu da şehir içinde yoğun insan trafiğinin olduğu bölgelerde hız yapılmasını engellemektedir. Nevşehir'den Kapadokya'ya Göreme-Uçhisar yolu üzerinden 13 kilometrelik bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Ürgüp'e ise D300 karayolu ile 20 kilometrelik bir yolculuğun ardından ulaşmak mümkün. Gezilmesi gereken yerlerden biri olan Ihlara Vadisi şehrin güneybatısındadır. D300 karayolu ile 69 kilometrelik bir yolculuğun ardından Ihlara'da olacaksınız.

  Otopark
  Nevşehir'de yol kenarlarına aracınızı park yasağı olmadığı sürece bırakabilirsiniz. Şehir içinde birçok noktada da açık otoparklar mevcut. Kapadokya gezinizde aracınızı ücretli otoparklara bırakabilirsiniz. Ayrıca birçok otelin de kendi müşterilerine ait otoparkları mevcut. Müşterisi olduğunuz otelin otoparkını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

  Coğrafi Bilgiler

  Türkiye'nin Orta Anadolu bölgesinde yer alan Nevşehir; eski yanardağlar olan Erciyes, Melendiz ve Hasan dağlarının lav ve küllerinden oluşan plato üzerinde yer alır. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise soğuk ve yağışlı geçmektedir. Toplam nüfusu yaklaşık 290.000 olan şehir sınırları içersinde doğanın oluşturduğu ve dünyada ender görülen harikalar bulunmaktadır.

  Peri Bacaları
  Vadi yamaçlarından inen sel suları ile rüzgarların tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla meydana gelmiştir. Konik gövdeli taşların tepelerinde kaya blokları bulunmaktadır. Gövde kısmı; tüf, tüffit ve volkan külünden oluşurken tepe kısımları ise lahar, ignimbrit gibi sert kayaçlardan oluşmaktadır. Gövde ile tepe kısımların farklı maddelerden oluşmasının sonucu olarak tepe kısımlar daha sert ve dayanıklıdır. Bu sayede Peri Bacaları kendi şeklini alabilmiştir.

  Nevşehir Kapadokya Havalimanı

  Şehrin 23 kilometre kuzeybatısında bulunan havalimanı, yıllık 700.000 yolcu kapasitelidir. 400 araçlık otoparkı bulunan havaalanından İstanbul, Antalya ve İzmir'e uçuşlar gerçekleştirilmektedir.

  Adı: Nevşehir Kapadokya Havalimanı (NAV)
  Website: www.kapadokya.dhmi.gov.tr
  Ulaşım: Şehir merkezinden D765 karayolu üzerinden "Havaalanı" tabelalarını takip ederek 23 kilometre sonunda 17 dakikada ulaşılabilir.

  Toplu Ulaşım

  Nevşehir'de şehir içi toplu taşıma hizmeti belediye ve özel işletmelere ait otobüsler ve dolmuşlarla sağlanmaktadır. Şehir içinden Kapadokya'ya minibüsler ile ulaşmak mümkün. Yüksek sezonda her yarım saatte bir sefer düzenlenmektedir ve yaklaşık 35 dakika sürmektedir. Nevşehir merkezde aynı zamanda bir de otobüs terminali bulunmaktadır. Şehirler arası ulaşımı sağlayan otogardan neredeyse Türkiye'nin her noktasına otobüs vardır. Bazı büyük hotellerin ücretsiz servisleri de buradan hareket etmektedir ve Kapadokya'ya ulaşım hizmeti vermektedir.

  Faydalı Linkler

  Nevşehir Turizm Bilgisi